G7: Ministri financií hľadajú spoločný jazyk v Kanade
Ministri financií G7 sa zišli v Kanade, aby prediskutovali globálne ekonomické výzvy a potenciálne riešenia, pričom v centre pozornosti boli obchodné spory a clá.

Stretnutie ministrov financií G7 v Kanade prinieslo rozsiahle diskusie, ktoré sa niesli v duchu otvorenosti a konštruktívnej výmeny názorov.
Content: Banff, 21. mája (TASR) – V malebnom kanadskom horskom stredisku Banff sa v utorok (20. 5.) konalo výročné stretnutie ministrov financií skupiny siedmich najvyspelejších ekonomík sveta (G7). Okrajom hlavného programu bol bilaterálny dialóg medzi nemeckým ministrom Larsom Klingbeilom a jeho americkým náprotivkom Scottom Bessentom, ktorý bol hodnotený ako vysoko konštruktívny. TASR prináša informácie na základe agentúr AP, AFP a Reuters.
Podľa zdrojov z nemeckej delegácie, na ktoré sa odvoláva agentúra Reuters, diskusia presiahla pôvodne plánovaný čas a prebiehala v atmosfére dôvernosti, otvorenosti a konštruktívnej výmeny názorov.
Klingbeil počas rozhovoru zdôraznil dôležitosť silných transatlantických vzťahov, obzvlášť v kontexte súčasných geopolitických a ekonomických turbulencií. Apeloval na urýchlené vyriešenie existujúcich obchodných sporov s USA. Ministri sa dohodli na pokračovaní dialógu vo Washingtone, pričom Bessent formálne pozval Klingbeila na návštevu.
Zatiaľ čo v minulosti prinášali stretnutia G7 spoločné záväzky v oblasti boja proti inflácii alebo riešenia pandemických kríz, tentokrát rokovania komplikujú clá uvalené administratívou amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktoré spomaľujú hospodársky rast členských štátov G7, vrátane hostiteľskej krajiny, Kanady. V prípade Kanady Trump dokonca naznačil možnosť jej premeny na 51. štát USA.
Trumpova administratíva zatiaľ uzavrela predbežnú obchodnú dohodu iba s jedným členom G7, Spojeným kráľovstvom, a vedie rokovania s Japonskom a Európskou úniou (EÚ). Kanada však naďalej čelí clám vo výške 25 % na množstvo produktov vyvážaných do Spojených štátov, vrátane automobilov. Ostatní členovia G7 čelia 25 % clám na oceľ, hliník a automobily, a plošným 10 % clám na zvyšný vývoz do USA.
Na stretnutí sa zúčastňujú aj guvernéri centrálnych bánk krajín G7. Hoci Trumpove clá formálne nie sú súčasťou programu, podľa Kanady „obchod a clá budú súčasťou diskusie o globálnej ekonomike“.
Kanadský minister financií Francois-Philippe Champagne na otázku novinárov ohľadom bilaterálnych rozhovorov s Bessentom uviedol, že napriek napätiu okolo ciel sa obe strany snažia koordinovať kroky a riešiť problémy, vrátane nadmernej priemyselnej kapacity, netrhových praktík a finančnej kriminality.
Stretnutie v Banffe bude „testom alebo signálom“ o schopnosti G7 dohodnúť sa na spoločnom záverečnom vyhlásení, uviedol nemenovaný predstaviteľ francúzskeho ministerstva financií.
Hoci kanadské predsedníctvo dúfa vo vydanie komuniké, to bude musieť odrážať „spoločné chápanie globálnej ekonomickej situácie a spoločné ciele pri riešení problémov“, dodal zdroj.
Zdroj oboznámený s postojom USA uviedol, že Washington nie je naklonený „vytváraniu komuniké len pre samotné komuniké“, pričom zdôraznil, že akýkoľvek konsenzus musí byť v súlade s prioritami Trumpovej administratívy.