Gruzínsko: Opozičný líder Nika Gvaramia odsúdený na väzenie

Gruzínsko odsúdilo opozičného politika Niku Gvaramiu. Kritici tvrdia, že ide o politicky motivovaný krok na umlčanie disentu. Čítajte viac!

Gruzínsko: Opozičný líder Nika Gvaramia odsúdený na väzenie
Zdroj: teraz.sk
Odsúdenie Niku Gvaramiu vyvoláva obavy z potláčania opozície v Gruzínsku, pričom podobné obvinenia viedli k uväzneniu ďalších opozičných lídrov.

Content: Tbilisi, 1. júla (TASR) – Gruzínsky súd v utorok poslal do väzenia Niku Gvaramiu, prominentného predstaviteľa opozície, na osem mesiacov. Rozsudok zahŕňa aj zákaz zastávania verejnej funkcie na dva roky. Agentúra AFP informuje, že tento prípad je najnovším v sérii zatýkaní politikov, aktivistov a novinárov, ktorí kritizujú vládnucu stranu Gruzínsky sen.

„Toto rozhodnutie je neoprávnené a predstavuje súčasť snahy vlády o umlčanie akéhokoľvek nesúhlasu v Gruzínsku,“ vyhlásil právnik predsedu najväčšej opozičnej strany Koalícia za zmenu.

Gvaramiu odsúdili za odmietnutie spolupráce s parlamentnou komisiou, ktorá vyšetrovala kroky vlády väzneného bývalého prezidenta Michaila Saakašviliho. Saakašvili, bývalá hlava štátu a prozápadný reformátor, si v súčasnosti odpykáva trest odňatia slobody na 12,5 roka na základe obvinení, ktoré organizácie na ochranu ľudských práv považujú za politicky motivované.

Podobné obvinenia viedli v nedávnej minulosti k uväzneniu prakticky všetkých gruzínskych opozičných lídrov.

Opoziční predstavitelia spochybňujú legitimitu spomínanej parlamentnej komisie a obviňujú stranu Gruzínsky sen z jej zneužívania na potláčanie politického nesúhlasu.

Organizácia Amnesty International minulý týždeň vyjadrila znepokojenie nad tým, že táto sporná komisia slúži ako nástroj na útoky proti bývalým verejným činiteľom kvôli ich opozičným názorom.

V Gruzínsku sa v októbri 2024 konali parlamentné voľby, v ktorých podľa oficiálnych výsledkov zvíťazila vládna strana Gruzínsky sen. Opozícia výsledky volieb odmietla uznať a označila ich za zmanipulované. Po voľbách v tejto kandidátskej krajine EÚ vypukli masové protesty, ktoré podporil aj Európsky parlament svojím uznesením. V reakcii na to vláda v novembri rozhodla neotvárať prístupové rozhovory s EÚ do roku 2028, čo vyvolalo ďalšie protesty.

Demonštranti obviňujú vládnucu stranu z autoritárskeho a proruského smerovania. Vláda tieto obvinenia odmieta. Premiér Irakli Kobachidze tvrdí, že aj keď Rusko okupuje 20 percent Gruzínska a tieto dve krajiny nemajú oficiálne diplomatické styky, jeho vláda sa snaží o „mierové a pragmatické vzťahy“ s Ruskom.