Guterres: Gaza čelí nebývalej humanitárnej kríze

Generálny tajomník OSN varuje pred bezprecedentnou humanitárnou katastrofou v Gaze. Systém pomoci je na pokraji kolapsu, ľudia hladujú a zomierajú.

Guterres: Gaza čelí nebývalej humanitárnej kríze
Zdroj: teraz.sk
Prísun životne dôležitej pomoci do Pásma Gazy bol od 2. marca blokovaný Izraelom po dobu 11 týždňov.

Content: New York 22. júla (TASR) – Generálny tajomník OSN António Guterres v utorok počas zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN vyjadril vážne znepokojenie nad situáciou v Pásme Gazy. Podľa jeho slov sú Palestínčania v tejto oblasti vystavení „hrôzam“, ktoré nemajú v posledných rokoch obdobu. Informácie priniesli agentúry AFP a Reuters.

Guterres zdôraznil, že rozsiahle izraelské operácie v Gaze vedú k akumulácii deštrukcie a kolapsu humanitárneho systému. „Systému sa odopierajú základné podmienky pre jeho fungovanie,“ uviedol.

Jan Egeland, generálny tajomník Nórskej rady pre utečencov (NRC), oznámil, že organizácii sa minuli zásoby a niektorí zamestnanci v Pásme Gazy trpia hladom. „Rozdali sme náš posledný stan, posledný potravinový balík, posledné humanitárne zásoby. Už nám nič nezostalo,“ povedal Egeland. „Sme rozhorčení, pretože našou úlohou je pomáhať... A Izrael nám v tom bráni. Chcú našu prácu úplne paralyzovať.“

Philippe Lazzarini, šéf Agentúry OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA), informoval, že mnohí zamestnanci agentúry, lekári a humanitárni pracovníci v Gaze omdlievajú v dôsledku hladu a vyčerpania.

Riaditeľ nemocnice Šifá v Gaze, Muhammad abú Salmija, uviedol, že za posledné tri dni zomrelo 21 detí v dôsledku podvýživy a hladu. Okrem toho pokračujú izraelské útoky, ktoré si v utorok podľa televízie al-Džazíra vyžiadali najmenej 63 obetí, vrátane 27 ľudí, ktorí čakali na distribúciu pomoci.

Izrael blokoval prísun pomoci do Pásma Gazy po dobu 11 týždňov od 2. marca. Prvú pomoc začal vpúšťať koncom mája po varovaniach odborníkov a humanitárnych organizácií pred hroziacim hladomorom.

Od 26. mája distribuuje pomoc v Pásme Gazy Humanitárna nadácia pre Gazu (GHF), podporovaná Spojenými štátmi a Izraelom. Distribúciu však sprevádza chaos a médiá takmer denne informujú o úmrtiach ľudí čakajúcich na pomoc, ktorých zastrelili izraelskí vojaci. Podľa hovorcu Úradu OSN pre ľudské práva si tieto útoky vyžiadali viac ako 1000 obetí.