Hirošimský primátor reaguje na Trumpove vyjadrenia, žiada návštevu mesta

Hirošimský primátor reaguje na Trumpovo prirovnanie útokov na Irán k zhodeniu atómovej bomby. Žiada, aby Trump najprv navštívil Hirošimu.

Hirošimský primátor reaguje na Trumpove vyjadrenia, žiada návštevu mesta
Zdroj: teraz.sk
Primátor Hirošimy Kazumi Macui vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby navštívil Hirošimu, v reakcii na jeho kontroverzné prirovnanie zásahu proti Iránu k atómovému bombardovaniu.

Content: Tokio, 2. júla (TASR) – Primátor Hirošimy, Kazumi Macui, vo verejnom vyhlásení apeloval na Donalda Trumpa, aby osobne navštívil Hirošimu predtým, ako bude pokračovať v komentovaní udalostí súvisiacich s atómovými útokmi. Jeho reakcia prichádza v nadväznosti na Trumpove nedávne vyjadrenia, v ktorých porovnával americký letecký útok na iránske jadrové zariadenia počas konfliktu s Izraelom so zhodením atómovej bomby na Hirošimu v roku 1945.

Macui vyjadril znepokojenie nad Trumpovým vnímaním dôsledkov použitia jadrových zbraní. „Zdá sa, že prezident Trump plne nechápe realitu atómového bombardovania, ktoré, ak je použité, berie životy nespočetným nevinným civilistom, bez ohľadu na ich národnosť, a ohrozuje samotné prežitie ľudstva,“ uviedol Macui.

Zdôraznil potrebu osobnej skúsenosti, aby si Trump mohol plne uvedomiť dopad takejto tragédie. „Želám si, aby prezident Trump navštívil miesto bombardovania, aby na vlastné oči videl realitu, precítil ducha Hirošimy a až potom robil akékoľvek vyhlásenia,“ dodal.

Pripomeňme, že 6. augusta 1945 zhodil americký bombardér B-29 atómovú bombu „Little Boy“ na Hirošimu, čo spôsobilo smrť približne 140 000 ľudí. O tri dni neskôr nasledoval útok na Nagasaki bombou „Fat Man“, kde zahynulo ďalších 74 000 ľudí. Tieto udalosti viedli k bezpodmienečnej kapitulácii Japonska 15. augusta 1945, čím sa ukončila druhá svetová vojna.

V júni, počas napätia medzi Izraelom a Iránom, Spojené štáty podnikli letecké útoky na iránske jadrové ciele. Trump následne vyhlásil, že Izrael a Irán dosiahli dohodu o prímerí, čím ukončili dvanásťdňový konflikt, ktorý začal 13. júna izraelským náletom na Teherán.

Trump minulý týždeň tvrdil, že škody na iránskych jadrových zariadeniach boli rozsiahle a že americké útoky prispeli k ukončeniu vojny medzi Iránom a Izraelom. „Nechcem používať príklad Hirošimy, nechcem používať príklad Nagasaki, ale v podstate to bolo to isté. Ukončilo to vojnu,“ povedal.

Jeho vyjadrenia vyvolali vlnu kritiky a protestov zo strany preživších atómových útokov v Japonsku. Tí sa vo štvrtok zhromaždili v Hirošime, aby vyjadrili svoj nesúhlas a žiadali Trumpa, aby svoje slová odvolal, uviedla BBC.