Infekcie v nemocniciach: Problém, ktorému sa dá predísť?
Až 1 zo 7 pacientov v nemocnici dostane infekciu. Experti predstavili preventívne opatrenia na zníženie rizika a zlepšenie starostlivosti.

Pacienti po operáciách sú ohrození infekciami, ktoré komplikujú liečbu a zvyšujú náklady. Odborníci navrhujú riešenia.
Content: Bratislava, 12. mája (TASR) – Slovenské nemocnice čelia výzve: každý siedmy pacient po operácii sa stretáva s infekciou, najčastejšie v mieste chirurgického zákroku. Odborníci na tlačovej konferencii upozornili na závažnosť situácie a predstavili preventívne stratégie. Tieto infekcie spôsobujú komplikácie, predlžujú pobyt v nemocnici a zaťažujú zdravotnícky systém.
„Dôsledným dodržiavaním hygienických štandardov a používaním overených produktov môžeme minimalizovať riziko infekcií. Súčasná prax často vykazuje nejednotnosť v používaní antiseptík, čo si vyžaduje odborný a systematický prístup,“ zdôraznila Jaroslava Sokolová, vedúca výskumného centra mikrobiológie a prevencie infekcií Trnavskej univerzity a nemocničná hygienička Fakultnej nemocnice Trnava. Epidemiologické štúdie naznačujú, že až 60 % infekcií je možné preventívne eliminovať.
Marek Smolár z Kliniky všeobecnej, viscerálnej a transplantačnej chirurgie Univerzitnej nemocnice Martin poukázal na dôležitosť faktorov ako bariérové techniky, preventívne podávanie antibiotík, intenzita prevádzky operačných sál, oxygenácia pacienta, dĺžka operácie a techniky.
Katarína Danková, výkonná riaditeľka Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+MED), zdôraznila, že prevencia nemocničných infekcií zvyšuje kvalitu starostlivosti, chráni zdravotníkov a znižuje náklady. „Infekcie komplikujú hojenie, ohrozujú implantáty a môžu viesť k vážnym stavom. Investície do prevencie sú kľúčové. Správne postupy v nemocniciach môžu ušetriť zdroje za predĺžené hospitalizácie, antibiotickú liečbu a následnú starostlivosť.“
Odborníci vyzývajú na štandardizáciu používania antiseptických roztokov, preferovanie klinicky overených prípravkov a zavedenie jednotných protokolov. Dôležité je dodržiavanie postupov pred, počas a po operácii. Navrhujú zaviesť sonikáciu ako štandardnú metódu pri podozrení na infekcie implantátov, zabezpečiť kontinuálne vzdelávanie zdravotníckeho personálu, monitorovať výskyt infekcií, pravidelne auditovať dodržiavanie štandardov a obmedziť zbytočné používanie antibiotík.