Irak čelí kritickému nedostatku vody, najhoršiemu za desaťročia

Irak sužuje nedostatok vody, ktorý je najhorší za 80 rokov. Príčinou sú klimatické zmeny a priehrady v susedných krajinách. Hrozí rozsiahla environmentálna kríza.

Irak čelí kritickému nedostatku vody, najhoršiemu za desaťročia
Zdroj: teraz.sk
Irak zápasí s alarmujúco nízkymi zásobami vody, ktoré dosahujú historické minimum za posledných 80 rokov. Situáciu komplikujú priehrady vybudované susednými štátmi na riekach Eufrat a Tigris.

Content: Bagdad, 25. mája (TASR) – Irak sa ocitol v zovretí vážnej vodnej krízy. Podľa vyjadrenia hovorcu ministerstva vodných zdrojov Chálida Šamala dosiahli zásoby vody v krajine najnižšiu úroveň za posledných osem desaťročí. Informuje o tom agentúra AFP.

Štyridsaťšesť miliónov obyvateľov Iraku čelí čoraz naliehavejšiemu problému nedostatku vody, ktorý je zhoršený klimatickými zmenami, pretrvávajúcim suchom, rastúcimi teplotami a klesajúcimi zrážkami. Tieto faktory spoločne vytvárajú rozsiahlu environmentálnu krízu s potenciálne katastrofálnymi následkami.

„Do letnej sezóny by sme mali vstupovať s minimálne 18 miliardami kubických metrov vody, no v súčasnosti máme k dispozícii len približne 10 miliárd kubických metrov,“ varoval Šamal. Tento deficit predstavuje značné ohrozenie pre poľnohospodárstvo, priemysel a bežný život obyvateľov.

Irak vidí časť problému v priehradách postavených v susednom Iráne a Turecku na riekach Eufrat a Tigris. Tieto rieky, ktoré po stáročia zavlažovali iracké polia, zaznamenali dramatický pokles prietoku vody. Šamal upozornil, že Irak v súčasnosti dostáva z Tigrisu a Eufratu menej ako 40 percent svojho pôvodného podielu.

Situáciu ešte zhoršilo slabé množstvo zrážok počas zimy a nízka hladina vody z topiaceho sa snehu. Tieto faktory prispievajú k celkovému nedostatku vody a zvyšujú tlak na už aj tak vyčerpané vodné zdroje.

Nedostatok vody donútil mnohých farmárov ukončiť pestovanie plodín. Vláda sa snaží zabezpečiť dostatočné zásoby pitnej vody pre obyvateľstvo, a to aj prostredníctvom drastického obmedzenia poľnohospodárskej činnosti.

V rámci plánovania, ktoré je v Iraku neoddeliteľne spojené s dostupnosťou vody, sa tento rok plodiny pestujú len na niečo vyše 375 000 hektároch pôdy. V minulom roku úrady povolili farmárom pestovať plodiny na 625 000 hektároch. Tento pokles signalizuje vážny dopad nedostatku vody na poľnohospodársky sektor a potravinovú bezpečnosť krajiny.

Voda je dlhodobo zdrojom napätia medzi Irakom a Tureckom. Ankara naliehavo žiada Bagdad, aby prijal efektívne plány hospodárenia s vodou. V roku 2024 Irak a Turecko podpísali 10-ročnú „rámcovú dohodu“, ktorej cieľom je investovať predovšetkým do projektov na zabezpečenie lepšieho hospodárenia s vodnými zdrojmi a zmiernenie dopadov sucha.

Organizácia Spojených národov považuje Irak za jednu z piatich krajín, ktoré sú najzraniteľnejšie voči dopadom klimatických zmien. Nedostatok vody predstavuje pre Irak obrovskú výzvu, ktorá si vyžaduje komplexné riešenia a medzinárodnú spoluprácu na zabezpečenie udržateľného hospodárenia s vodnými zdrojmi a ochranu životného prostredia.