Irán kritizuje európske štáty za nedostatočné plnenie jadrovej dohody

Irán ostro kritizuje európske mocnosti za nedodržiavanie jadrovej dohody a hrozí ďalšími krokmi, ak Západ nezmení svoj prístup.

Irán kritizuje európske štáty za nedostatočné plnenie jadrovej dohody
Zdroj: teraz.sk
Teherán obviňuje Nemecko, Britániu a Francúzsko z ignorovania záväzkov vyplývajúcich z dohody o iránskom jadrovom programe z roku 2015.

Content: Teherán 21. júla (TASR) – Irán v pondelok vyjadril ostrú kritiku voči Nemecku, Británii a Francúzsku, obviňujúc ich z nedostatočného plnenia záväzkov vyplývajúcich z jadrovej dohody z roku 2015. Táto reakcia prichádza po tom, čo spomínané európske štáty naznačili možnosť obnovenia sankcií v súvislosti s pokračujúcim jadrovým programom Teheránu. TASR prináša informácie na základe správy agentúry AFP.

Nemecko, Británia a Francúzsko zohrali kľúčovú úlohu v rokovaniach, ktoré viedli k podpísaniu dohody o iránskom jadrovom programe v roku 2015 medzi Iránom a svetovými mocnosťami. Dohoda mala za následok zmiernenie sankcií voči Iránu výmenou za obmedzenie jeho jadrových aktivít. Avšak, od roku 2018, kedy Spojené štáty americké pod vedením prezidenta Donalda Trumpa od dohody odstúpili, Irán postupne prestal dodržiavať jej podmienky a pokračoval vo vývoji jadrových technológií. Izrael a viaceré západné krajiny vyjadrujú obavy, že Irán sa snaží získať jadrové zbrane, čo Teherán dôrazne popiera.

Napriek rozhodnutiu Washingtonu, európske štáty deklarovali svoj zámer pokračovať v podpore dohody. Mechanizmus určený na zmiernenie negatívnych dopadov amerických sankcií na Irán však nikdy nefungoval efektívne, uvádza AFP. V dôsledku toho mnohé západné spoločnosti opustili Irán, čo prispelo k prehlbujúcej sa hospodárskej kríze v krajine. „Európske strany sa dopustili chyby a zanedbali implementáciu“ jadrovej dohody, vyhlásil hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) upozorňuje, že Irán je v súčasnosti jedinou krajinou bez jadrových zbraní, ktorá obohacuje urán na úroveň 60 percent. Táto hodnota výrazne prekračuje limit 3,67 percenta stanovený dohodou z roku 2015. Pre výrobu jadrovej zbrane je potrebná úroveň obohatenia minimálne 90 percent.

V posledných týždňoch Francúzsko, Británia a Nemecko pohrozili aktivovaním mechanizmu zakotveného v jadrovej dohode, ktorý umožňuje opätovné zavedenie všetkých medzinárodných sankcií voči Iránu. Tieto krajiny zároveň obvinili Irán z porušovania jeho jadrových záväzkov.

Použitie tohto mechanizmu „je nezmyselné, neopodstatnené a nemorálne,“ uviedol hovorca iránskeho ministerstva diplomacie na tlačovej konferencii. Zároveň zdôraznil, že Irán začal odstupovať od dohody až ako reakciu na jej nedodržiavanie zo strany Západu. „Obmedzenie záväzkov Iránu prebehlo v súlade s ustanoveniami uvedenými v dohode,“ dodal hovorca.

Teherán tiež oznámil, že v utorok bude hostiť predstaviteľov Číny a Ruska na rokovaniach o svojom jadrovom programe. Na trojstrannom stretnutí sa bude diskutovať o jadrových otázkach a potenciálnom opätovnom zavedení sankcií.