Irán kritizuje šéfa MAAE a obmedzuje spoluprácu kvôli "deštruktívnemu" postoju
Iránsky prezident obvinil šéfa MAAE z deštruktívneho správania, čo viedlo k obmedzeniu spolupráce a rastúcemu napätiu.

Teherán prerušil spoluprácu s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu po parlamentnom hlasovaní.
Content: Iránsky prezident Masúd Pezeškiján vyjadril francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi vážne znepokojenie nad správaním šéfa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafaela Grossiho. Podľa Pezeškijána je Grossiho prístup voči Iránu "deštruktívny", čo viedlo k rozhodnutiu Teheránu pozastaviť spoluprácu s agentúrou. Informáciu priniesla Pezeškijánova kancelária, citujúc agentúru AFP.
V nedeľnom telefonáte s Macronom Pezeškiján zdôraznil, že rozhodnutie parlamentu prerušiť spoluprácu s MAAE je priamou reakciou na "nespravodlivé, nekonštruktívne a deštruktívne konanie" generálneho riaditeľa agentúry.
Iránsky parlament prijal rozhodnutie o pozastavení spolupráce s MAAE po udalostiach, ktoré zahŕňali izraelský útok na Teherán z 13. júna, ktorý vyvolal dvanásťdňový konflikt, a následný americký útok na iránske jadrové zariadenia. Prímerie medzi Izraelom a Iránom bolo vyhlásené 24. júna americkým prezidentom Donaldom Trumpom.
Teherán tiež vyjadril nespokojnosť s rezolúciou Rady guvernérov MAAE z 12. júna, ktorá Irán kritizovala za nedodržiavanie záväzkov týkajúcich sa nešírenia jadrových zbraní.
Minulý piatok Irán zamietol Grossiho žiadosť o povolenie vstupu do jadrových zariadení, ktoré boli cieľom bombardovania zo strany Spojených štátov a Izraela.
Macron na sociálnej sieti X v nedeľu vyzval na "rešpektovanie prímeria" a obnovenie dialógu s cieľom vyriešiť otázky balistických rakiet a jadrového programu. Zároveň apeloval na "rýchle obnovenie činnosti MAAE v Iráne, aby sa zabezpečila plná transparentnosť".
Francúzsko, Nemecko a Veľká Británia v pondelok odsúdili hrozby voči Grossimu, vyjadrili plnú podporu MAAE a opakovane vyzvali iránske vedenie, aby garantovalo bezpečnosť zamestnancov agentúry na svojom území.
Hoci západné štáty priamo nešpecifikovali, aké hrozby voči Grossimu majú na mysli, iránsky ultrakonzervatívny denník Kajhan nedávno informoval, že podľa dôveryhodných zdrojov je Grossi "špiónom sionistického režimu". Denník tiež tvrdil, že Grossi "bude po príchode do Iránu súdený a popravený za špionáž pre Mosad a za účasť na vraždení utláčaných ľudí v našej krajine".
Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Esmáíl Bakají v pondelok uviedol, že rozhodnutie iránskeho parlamentu pozastaviť spoluprácu s MAAE odráža "obavy a hnev iránskej verejnej mienky". Zároveň kritizoval európske mocnosti a Spojené štáty za uplatňovanie "politického prístupu" voči iránskemu jadrovému programu.