Irán žiada od USA záruky pred obnovením rozhovorov

Teherán žiada od Washingtonu jasné záruky neopakovania útokov ako podmienku pre obnovenie diplomatických rozhovorov.

Irán žiada od USA záruky pred obnovením rozhovorov
Zdroj: teraz.sk
Iránsky predstaviteľ podmienil obnovenie rokovaní s USA vylúčením budúcich útokov, čím reagoval na nedávne Trumpove vyhlásenia.

Content: Teherán, 30. júna (TASR) - Iránsky námestník ministra zahraničných vecí Madžíd Tacht Ravančí v rozhovore pre BBC vyhlásil, že ak chcú Spojené štáty americké obnoviť diplomatické rokovania s Iránom, musia jednoznačne vylúčiť akékoľvek ďalšie vojenské útoky voči Iránu. Ravančí zároveň odmietol obvinenia z tajného vývoja jadrovej bomby.

Podľa Ravančího americká administratíva prostredníctvom sprostredkovateľov naznačila záujem o návrat k rokovaciemu stolu. Iránsky diplomat však zdôraznil, že USA sa zatiaľ jasne nevyjadrili k otázke, či vylučujú budúce útoky na iránske územie, čo považuje za kľúčovú podmienku.

Vyjadrenie prichádza po tom, čo prezident USA Donald Trump počas summitu NATO v Haagu naznačil možnosť nových rokovaní s Iránom, hoci Biely dom neskôr spresnil, že zatiaľ neboli naplánované žiadne konkrétne stretnutia. Teherán potvrdil, že žiadne stretnutie nebolo dohodnuté.

Šieste kolo nepriamych jadrových rokovaní medzi USA a Iránom, plánované na polovicu júna, bolo zrušené po izraelských útokoch na ciele v Iráne. Izrael útoky zdôvodnil snahou zabrániť Iránu v získaní jadrovej zbrane. Následne sa do konfliktu zapojili aj USA bombardovaním iránskych jadrových zariadení.

Trump neskôr vyhlásil, že by opäť nariadil bombardovanie Iránu, ak by spravodajské informácie naznačovali, že krajina pokračuje v obohacovaní uránu na úroveň potrebnú na výrobu jadrovej zbrane. Zopakoval, že Irán nesmie vlastniť jadrové zbrane a tvrdil, že americké útoky spomalili iránsky jadrový program o niekoľko rokov.

Ravančí pre BBC uviedol, že Irán bude počas rokovaní trvať na práve obohacovať urán na mierové účely. Argumentoval tým, že keďže Iránu bol odopretý prístup k jadrovému materiálu pre jeho výskumný program, bol nútený "spoliehať sa sám na seba".

„O úrovni obohacovania sa dá diskutovať, o kapacitách sa dá diskutovať, ale tvrdiť, že by ste nemali obohacovať vôbec, a ak s tým nebudete súhlasiť, budeme vás bombardovať – to je zákon džungle,“ dodal Ravančí.