Iránsky predstaviteľ tlmí nádeje na skoré rokovania s USA

Abbás Arákčí reaguje na Trumpove vyjadrenia a zdôrazňuje, že Teherán potrebuje záruky bezpečnosti pred obnovením dialógu.

Iránsky predstaviteľ tlmí nádeje na skoré rokovania s USA
Zdroj: teraz.sk
Po Trumpovom ohlásení možných rozhovorov s Iránom, iránsky minister Arákčí uviedol, že podmienky na rýchle obnovenie rokovaní nie sú splnené.

Content: Washington/Teherán 1. júla (TASR) - Abbás Arákčí, popredný iránsky diplomat, v pondelok večer vyjadril skepsu ohľadom rýchleho obnovenia rokovaní s USA o iránskom jadrovom programe. Podľa agentúry AFP, Arákčí zdôraznil potrebu uistenia, že Irán nebude počas rokovaní vystavený vojenským hrozbám.

Jeho vyjadrenia prišli ako reakcia na prekvapivé oznámenie amerického prezidenta Donalda Trumpa počas summitu NATO v Haagu, kde naznačil, že rozhovory s Iránom by sa mohli obnoviť už tento týždeň. Arákčí v rozhovore pre CBS Evening News túto možnosť skorigoval. „Nemyslím si, že rokovania sa začnú tak skoro,“ povedal.

„Skôr, než sa rozhodneme pre obnovenie rokovaní, musíme mať istotu, že Amerika sa počas týchto rozhovorov nevráti k vojenským útokom proti nám,“ vysvetlil Arákčí. Dodal, že vzhľadom na nedávne udalosti je potrebný čas na prehodnotenie situácie, pričom však zdôraznil, že dvere diplomacie zostávajú otvorené.

Arákčí tiež zdôraznil, že Irán je pripravený brániť sa v prípade akejkoľvek agresie. „Počas 12-dňovej vojny, ktorá nám bola vnútená, sme ukázali a dokázali, že sme schopní sa brániť a budeme v tom pokračovať aj v prípade, ak proti nám bude podniknutá akákoľvek agresia,“ povedal.

Trumpovo ohlásenie možných rokovaní s Iránom prišlo bez predchádzajúcich detailov. Biely dom neskôr spresnil, že žiadne stretnutie medzi americkou a iránskou delegáciou nebolo naplánované. Podobné vyjadrenia zazneli aj z Teheránu.

Šieste kolo nepriamych jadrových rokovaní medzi USA a Iránom, pôvodne plánované na polovicu júna, bolo zrušené po tom, čo Izrael 13. júna podnikol útoky na ciele v Iráne s cieľom zabrániť mu v získaní jadrovej zbrane. Následne sa do konfliktu zapojili aj USA, ktoré bombardovali tri iránske jadrové zariadenia.

Trump neskôr vyhlásil, že by opätovne nariadil bombardovanie Iránu, ak by spravodajské informácie naznačovali, že krajina stále obohacuje urán na úroveň potrebnú na výrobu jadrovej zbrane. Zopakoval, že Irán nesmie získať jadrové zbrane a tvrdil, že nedávne americké útoky iránsky jadrový program výrazne spomalili.