Island a EÚ rokujú o posilnení bezpečnostnej spolupráce
Island posilňuje obranu! Rokovania s EÚ zamerané na kritickú infraštruktúru a boj proti kybernetickým hrozbám. Čítajte ďalej!

Island, hoci bez vlastnej armády, vďaka svojej strategickej polohe v severnom Atlantiku, plánuje prehĺbiť spoluprácu s Európskou úniou v oblasti bezpečnosti.
Content: Reykjavík, 17. júla (TASR) – Island sa chystá na rokovania s Európskou úniou, ktorých cieľom je zintenzívniť spoluprácu v oblasti bezpečnosti a obrany. Oznámila to islandská premiérka Kristrún Frostadóttir počas štvrtkového stretnutia s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou v Keflavíku, informuje agentúra Reuters.
„Je pre nás kľúčové ukázať, že vieme spolupracovať v oblasti ochrany kritickej infraštruktúry, civilnej ochrany a v investíciách do technológií s dvojakým využitím, vrátane boja proti hybridným a kybernetickým hrozbám,“ uviedla premiérka. Cieľom je ukončiť rokovania s Bruselom do konca tohto roka.
Island, ako jediný člen NATO bez vlastnej armády, zohráva vďaka svojej polohe v severnom Atlantiku strategickú úlohu pre Alianciu.
Podľa ministerky zahraničných vecí Thorgerdur Katrín Gunnarsdóttir islandská vláda momentálne neplánuje zriadenie ozbrojených síl. Namiesto toho sa zameria na posilnenie kapacít v oblasti kybernetickej bezpečnosti a pobrežnej hliadky a plánuje investovať 1,5 percenta HDP do obranných projektov, v súlade s odporúčaniami júnového summitu NATO v Haagu.
Hoci Island nie je členom EÚ, je súčasťou schengenského priestoru a Európskeho hospodárskeho priestoru. V roku 2027 je naplánované referendum o obnovení prístupových rokovaní s Bruselom, ktoré v roku 2013 prerušila vtedajšia pravicová vláda.