Island Zvažuje Obnovenie Rokovaní s EÚ, Podpora Verejnosti Rastie

Island zvažuje návrat k rokovaniam o vstupe do EÚ. Ministerka zahraničných vecí hovorí o podpore verejnosti a geopolitickej nevyhnutnosti.

Island Zvažuje Obnovenie Rokovaní s EÚ, Podpora Verejnosti Rastie
Zdroj: teraz.sk
Islandská ministerka zahraničných vecí naznačila silnú podporu verejnosti pre obnovenie prístupových rokovaní s Európskou úniou pred nadchádzajúcou návštevou Ursuly von der Leyenovej.

Content: Reykjavík, 17. júla (TASR) – Islandská ministerka zahraničných vecí Thorgerdur Katrín Gunnarsdóttir vyjadrila presvedčenie, že islandská verejnosť je naklonená obnoveniu prístupových rokovaní s Európskou úniou. Uviedla to v rozhovore pre portál POLITICO, ktorý predchádza štvrtkovej návšteve predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej na ostrove, informuje TASR.

„Myslím si, že verejnosť podporuje opätovné otvorenie rokovaní,“ povedala ministerka. Podľa nej je reštart dialógu s Bruselom kľúčový vzhľadom na súčasnú „geopolitickú situáciu“. Zdôraznila, že Island už v predchádzajúcich rokovaniach, ktoré prebiehali v rokoch 2010 až 2013, dosiahol „významný pokrok“.

POLITICO pripomína, že Island je súčasťou schengenského priestoru a dlhodobo participuje na Európskom hospodárskom priestore. Súčasná proeurópska vláda sa zaviazala usporiadať do roku 2027 referendum o obnovení prístupových rokovaní s EÚ, ktoré boli prerušené v roku 2013 za vlády predchádzajúcej pravicovej vlády.

Gunnarsdóttir vyjadrila nádej, že Islanďania v referende podporia obnovenie rokovaní. Zároveň by chcela urýchliť prístupový proces, hoci pripúšťa, že „citlivé a emocionálne“ témy ako rybolov, poľnohospodárstvo a energetika budú predstavovať prekážky v akýchkoľvek budúcich rokovaniach s Európskou úniou.

Šéfka islandskej diplomacie, ktorej úlohou je vypracovať novú obrannú stratégiu krajiny, tiež zdôraznila, že chce posilniť spoluprácu so spojencami v oblasti obrany. Súčasná vláda sa podľa jej slov snaží o to, aby bol Island „rešpektovaným a spoľahlivým spojencom v NATO, ale aj v EÚ“.

Ostrovný štát je jediným členom NATO, ktorý nemá vlastnú armádu, no vzhľadom na svoju strategickú polohu v severnom Atlantiku zohráva pre Alianciu dôležitú úlohu.

Ministerka uviedla, že vláda v súčasnosti neplánuje zriadiť ozbrojené sily. Namiesto toho sa zameriava na posilnenie iných kapacít, ako sú kybernetická bezpečnosť a pobrežná hliadka, a plánuje investovať 1,5 percenta HDP do projektov súvisiacich s obranou, v súlade so závermi júnového summitu NATO v Haagu.