Izrael a Sýria otvárajú priame kanály pre dialóg o bezpečnosti

Po rokoch nepriateľstva sa Izrael a Sýria snažia o dialóg. Cieľ? Znížiť riziko konfliktu v citlivej pohraničnej oblasti. Zistite viac o tejto prekvapivej zmene.

Izrael a Sýria otvárajú priame kanály pre dialóg o bezpečnosti
Zdroj: teraz.sk
V snahe o deeskaláciu napätia a predídenie potenciálnym konfliktom, Izrael a Sýria nadviazali priame komunikačné kanály zamerané na bezpečnostné otázky.

Content: Damask, 27. mája (TASR) – Izrael a Sýria, dlhodobí rivali, prekvapivo nadviazali priame bezpečnostné kontakty. Cieľom je zmierniť vyhrotenú situáciu a zabrániť vzniku ozbrojeného konfliktu v ich spoločnej pohraničnej zóne. Agentúra Reuters s odvolaním sa na päť anonymných zdrojov informuje, že v uplynulých týždňoch prebehlo viacero stretnutí medzi zástupcami oboch krajín.

Okrem priamych kontaktov prebiehajú aj neoficiálne rozhovory sprostredkované tretími stranami. Tieto snahy o dialóg sa zintenzívnili po zvrhnutí režimu prezidenta Bašára Asada islamistickou organizáciou Hajat Tahrír aš-Šám v decembri 2024, ako uviedli dva sýrske, dva západné zdroje a predstaviteľ tajnej služby z regiónu.

Podľa dostupných informácií je na sýrskej strane za komunikáciu s Izraelom zodpovedný Ahmad Dalátí, ktorý bol po Asadovom zosadení vymenovaný za guvernéra provincie Kunejtra, susediacej s Izraelom okupovanými Golanskými výšinami. Dalátí bol navyše poverený dohľadom nad bezpečnosťou v provincii Suvajda, obývanej drúzskou komunitou.

Reuters zatiaľ nezískal informácie o tom, kto je za kontakty so Sýriou zodpovedný na izraelskej strane.

Niekoľko osobných stretnutí sa údajne uskutočnilo v pohraničnej oblasti, vrátane územia pod izraelskou kontrolou, potvrdili tri zdroje. Izraelské ministerstvo zahraničných vecí ani sýrski predstavitelia na žiadosti o vyjadrenie bezprostredne nereagovali. Avšak začiatkom mája dočasný sýrsky prezident Ahmad Šara verejne potvrdil nepriame rozhovory s Izraelom, ktorých cieľom je znížiť napätie. Toto prekvapivé priznanie nasledovalo po správe agentúry Reuters, že tieto rokovania sprostredkovali Spojené arabské emiráty.

Izrael okupuje sýrske Golanské výšiny od arabsko-izraelskej vojny v roku 1967 a po zvrhnutí Asada rozšíril svoju kontrolu nad ďalšie územia. Izraelské letectvo v minulosti podniklo sériu útokov zameraných na rozsiahle časti vojenskej infraštruktúry v Sýrii.

Americký prezident Donald Trump zmenil dlhodobú politiku USA voči Sýrii, keď sa 14. mája v Rijáde stretol so Šarom. USA zároveň signalizovali izraelskej vláde, že by mala hľadať dohodu so Sýriou. Zdroj z tajnej služby označil Trumpovu schôdzku so Šarom za kľúčový moment v preorientovaní americkej politiky, ktorá mala zabrániť Izraelu, aby zneužíval nestabilitu v Sýrii po páde Asada vo svoj prospech.

Po stretnutí so Šarom Trump naznačil, že sýrsky prezident je pripravený normalizovať vzťahy s Izraelom, hoci dodal, že to bude trvať nejaký čas. Šara sa k týmto vyjadreniam nevyjadril, no vyjadril podporu návratu k podmienkam dohody o prímerí z roku 1974, ktorá na Golanských výšinách vytvorila nárazníkovú zónu pod dohľadom OSN.

Nová sýrska vláda sa opakovane snaží demonštrovať, že pre Izrael nepredstavuje hrozbu, uvádza Reuters. Predstavitelia sa stretli so zástupcami židovskej komunity v Damasku a v zahraničí. Navyše, boli zatknutí dvaja poprední členovia Palestínskeho islamského džihádu, ktorí boli zapojení do útoku Hamasu na Izrael 7. októbra 2023. V liste, ktorý sýrske ministerstvo zahraničných vecí zaslalo americkému rezortu diplomacie a ktorý má Reuters k dispozícii, sa uvádza: „Nedovolíme, aby sa Sýria stala hrozbou pre kohokoľvek, vrátane Izraela.“