Izrael a Sýria uzatvorili prímerie sprostredkované USA

Dohoda o prímerí medzi Izraelom a Sýriou, sprostredkovaná USA, má priniesť ukončenie bojov a vytvorenie novej jednotnej Sýrie.

Izrael a Sýria uzatvorili prímerie sprostredkované USA
Zdroj: teraz.sk
Po nedávnych izraelských útokoch v Sýrii dosiahli izraelský premiér a sýrsky prezident dohodu o prímerí, ktorú podporujú aj susedné štáty, oznámil osobitný vyslanec USA.

Content: Washington, 19. júla (TASR) - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a dočasný sýrsky prezident Ahmad Šara sa dohodli na prímerí, len niekoľko dní po rozsiahlych izraelských vojenských operáciách na sýrskom území. Oznámil to v piatok Tom Barrack, veľvyslanec USA v Turecku a zároveň osobitný vyslanec pre Sýriu. Barrack vyzval všetky zúčastnené strany v Sýrii, sužovanej konfliktom, aby zložili zbrane a usilovali sa o mierové riešenie, informuje TASR s odvolaním sa na agentúry AFP a AP.

Podľa Barracka, túto dohodu o prímerí aktívne podporujú aj Turecko, Jordánsko a ďalšie susedné štáty, ktoré majú záujem o stabilizáciu situácie v regióne.

„Apelujeme na drúzov, beduínov, sunnitov a všetky ostatné menšiny, aby odložili zbrane a spoločne budovali novú, zjednotenú sýrsku identitu, v mieri a prosperite so svojimi susedmi,“ uviedol Barrack vo svojom vyhlásení na sociálnej sieti X.

Izrael podnikol rozsiahle letecké útoky v sýrskom hlavnom meste Damask v stredu (16. júla), pričom zasiahol aj budovu sýrskeho ministerstva obrany v centre mesta. Izrael uviedol, že jeho akcie boli zamerané na ochranu drúzskej komunity, ktorá sa dostala do ozbrojeného konfliktu s beduínmi v južnej sýrskej provincii Suwajdá.

Nepokoje v Suwajde a okolitých oblastiach začali v nedeľu (13. júla), keď vypukli boje medzi miestnymi drúzskymi milíciami a členmi sunnitských beduínskych klanov. Do konfliktu sa následne zapojili aj ozbrojené sily novej sýrskej vlády, ktoré podporovali beduínov, a Izrael, ktorý sa postavil na stranu drúzov.

Spojené štáty v stredu oznámili dohodu, na základe ktorej sa sýrske vládne sily stiahli z mesta Suwajdá. Ministerstvo zahraničných vecí USA neskôr uviedlo, že Spojené štáty nepodporili izraelské letecké útoky, hoci ide o ich spojenca, ktorý sa spolieha na ich diplomatickú a vojenskú podporu.

Drúzovia, hovoriaci arabsky, sú etnicko-náboženská skupina, ktorá sa v 11. storočí oddelila od ismailitskej vetvy šiitského islamu. Sami seba však za moslimov nepovažujú. V Sýrii žije približne 700 000 Drúzov, pričom ich hlavnou baštou je Suwajdá. Viac ako 100 000 ich žije aj v Izraeli a na ním okupovaných Golanských výšinách.