Izrael povoláva do armády tisíce ultraortodoxných, hrozí kríza vlády
Armáda povoláva 54 000 ultraortodoxných študentov. Hrozí to rozpadom vládnej koalície? Prehĺbime sa do sporu o vojenskú službu.

Izraelská vláda čelí potenciálnej nestabilite po tom, čo armáda začala povolávať do služby tisíce ultraortodoxných študentov.
Content: Jeruzalem, 6. júla (TASR) – Izraelská armáda v nedeľu oznámila začiatok rozsiahleho povolávania, ktoré sa dotkne 54 000 študentov z ultraortodoxných židovských škôl, ktorí doteraz požívali výnimku z povinnej vojenskej služby. Tento krok vyvoláva obavy z ďalšieho oslabenia už aj tak krehkej vládnej koalície, upozorňuje agentúra AFP.
„Povolávacie rozkazy budú rozosielané postupne počas celého júla, pričom celkový počet dosiahne 54 000,“ potvrdilo vo svojom vyhlásení izraelské vojsko. Zrušenie výnimky nariadil Najvyšší súd Izraela ešte minulý rok. Otázka povinného odvodu ultraortodoxných Židov do armády je dlhodobo zdrojom napätia v rámci vlády premiéra Benjamina Netanjahua.
Koalícia, ktorá vznikla v decembri 2022, je postavená na spojenectve premiérovho pravicového Likudu, krajne pravicových strán a strán reprezentujúcich ultraortodoxnú komunitu. Práve tieto strany sa opakovane zasadzovali za zachovanie dlhoročnej výnimky z vojenskej služby. Avšak, v kontexte už 21 mesiacov trvajúceho konfliktu s palestínskym hnutím Hamas v Pásme Gazy, táto výnimka stráca na akceptácii v izraelskej spoločnosti, informuje agentúra AFP.
Najvyšší súd Izraela už v júni minulého roka rozhodol, že ministerstvo obrany už nemá právomoc udeľovať plošné výnimky ultraortodoxnej komunite, ktorej členovia sa venujú výlučne štúdiu náboženstva. Výnimka z povinnej vojenskej služby platila od založenia štátu Izrael v roku 1948. V tom čase však ultraortodoxní (Haredim) predstavovali len malú časť izraelskej populácie.
Minulý mesiac vláda len tesne predišla pádu, keď ultraortodoxné strany pohrozili vyslovením nedôvery kabinetu počas hlasovania o dôvere. Nakoniec sa však podarilo dosiahnuť kompromisnú dohodu.