Izrael žiada USA o pomoc pri presídlení Palestínčanov z Gazy do tretích krajín
Izrael oslovil USA s cieľom nájsť riešenie pre obyvateľov Gazy. Pomôže Amerika Izraelu presvedčiť iné štáty o ich prijatí?

Izrael žiada Spojené štáty, aby intervenovali a presvedčili vybrané krajiny, nech prijmú Palestínčanov z Pásma Gazy, ktorí budú presunutí do oblasti Rafah.
Content: Jeruzalem 19. júla (TASR) – David Barnea, riaditeľ izraelskej spravodajskej služby Mosad, tento týždeň viedol rokovania vo Washingtone, kde hľadal podporu americkej administratívy pre presídlenie Palestínčanov z Pásma Gazy do iných krajín. Podľa dvoch zdrojov blízkych portálu Axios, Barnea túto tému prediskutoval s osobitným vyslancom USA pre Blízky východ, Steveom Witkoffom.
Zdroje uvádzajú, že Etiópia, Indonézia a Líbya prejavili predbežný záujem o prijatie Palestínčanov z Gazy. Witkoff však podľa informácií agentúry TASR šéfovi Mosadu neposkytol žiadne konkrétne prísľuby a nie je jasné, či sa Spojené štáty aktívne zapoja do tejto iniciatívy.
Konflikt v Pásme Gazy spôsobil, že takmer všetci obyvatelia tohto územia boli nútení opustiť svoje domovy aspoň raz. Po viac ako roku a pol izraelskej vojenskej operácie je veľká časť budov v Pásme Gazy zničená alebo vážne poškodená.
Izrael nedávno predstavil plán na presun celej populácie Pásma Gazy, odhadovanej na dva milióny ľudí, do vymedzenej "humanitárnej zóny" v Rafahu, meste ležiacom na hraniciach s Egyptom.
Tento zámer vyvolal obavy v Egypte a v západných krajinách, že Izrael sa pripravuje na rozsiahle vysídlenie Palestínčanov z Gazy. Takúto politiku už dlhodobo podporujú ultranacionalistickí členovia koalície premiéra Benjamina Netanjahua a časť jeho vlastnej strany. Izraelská vláda tvrdí, že presun by bol dobrovoľný, avšak experti na medzinárodné právo varujú, že nútené presídlenie by predstavovalo vojnový zločin.
Návrh na presídlenie všetkých Palestínčanov z Pásma Gazy predložil krátko po svojom nástupe do úradu aj bývalý americký prezident Donald Trump, ktorý argumentoval, že by to umožnilo rekonštrukciu zničeného územia. Biely dom však od tohto nápadu ustúpil po vlne medzinárodného odporu, vrátane kritiky zo strany amerických spojencov v západnom a arabskom svete.