Janků predstavil plán pre STVR: Zmeny v riadení a programovej štruktúre

Peter Janků predstavil svoju víziu pre STVR. Zmeny sa týkajú organizačnej štruktúry, programovej ponuky aj financovania inštitúcie.

Janků predstavil plán pre STVR: Zmeny v riadení a programovej štruktúre
Zdroj: teraz.sk
Kandidát na post generálneho riaditeľa STVR, Peter Janků, navrhuje pretransformovať Jednotku na rodinný kanál s pestrým obsahom.

Content: Bratislava 12. mája (TASR) – Peter Janků, uchádzač o post generálneho riaditeľa STVR, predstavil svoj projekt rozvoja a riadenia inštitúcie. Navrhuje rozsiahle zmeny v organizačnej štruktúre. Okrem existujúcich zložiek – Slovenskej televízie (STV) a Slovenského rozhlasu (SRo) – by mala vzniknúť prierezová programová zložka Spravodajstvo a šport, ktorá by zabezpečovala obsah pre obe médiá. Ďalšie tri prierezové zložky by sa venovali riadeniu, ekonomike a marketingu. V televíznom vysielaní navrhuje preformátovať Trojku na kanál s edukačným a umeleckým zameraním.

Janků vníma STVR ako silnú verejnoprávnu inštitúciu, ktorá by mala byť "majákom právneho povedomia a istoty v mediálnom priestore". Zdôrazňuje potrebu rešpektovania ústavných tradícií, hodnôt a demokratických princípov právneho štátu. Za kľúčové považuje vytváranie priestoru pre politickú kultúru a dialóg, pričom STVR by mala zostať nezávislá od bulvarizácie, vulgarizácie a deformácií novinárskej slobody. Janků, ktorý má skúsenosti z redaktorských i manažérskych pozícií v STV aj SRo, to povedal na pondelkovom híringu pred Radou STVR.

Jeho projekt zahŕňa zásadnú zmenu organizačnej štruktúry. K STV a SRo chce pridať spomínanú prierezovú programovú zložku Spravodajstvo a šport. Ďalšie prierezové organizačné zložky by boli Generálne riaditeľstvo STVR, Ekonomika a majetok STVR a Marketing a rozvoj STVR.

Cieľom novej štruktúry je zjednotiť výrobné procesy pre všetky okruhy a jasne definovať vzťahy medzi distribúciou a vysielaním, tvorbou a produkciou programov a umeleckou a technickou podporou. Tvorbu a produkciu by zabezpečovali nezávislé producentské centrá na základe objednávok distribúcie a vysielania. Redaktori by nepracovali pre jednotlivé okruhy, ale boli by sústredení v producentských centrách, odkiaľ by prierezovo zásobovali všetky okruhy a platformy.

V televíznom vysielaní Janků navrhuje, aby Jednotka bola programom pre celú rodinu s rôznorodým obsahom. Dvojka by sa mala zamerať na náročnejšieho diváka s preferenciou kultúry, spoločnosti a vedy. V prípade priaznivej finančnej situácie by mohol vzniknúť aj tretí okruh, ktorý by sa delil na Junior (od 6:00 do 20:00) a Art (od 20:00 do 2:00).

Televízny a rozhlasový program by vysielali štúdiá v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. Štúdiá v Banskej Bystrici a Košiciach by nemali regionálny status, ale by boli rovnocennými producentmi programov. Slovenský rozhlas bude programy ponúkať na svojich existujúcich programových službách.

Janků sa zameriava na zintenzívnenie vlastnej tvorby, obnovu produkčného zázemia a ozdravenie produkčného a postprodukčného prostredia. Verí, že by to prinieslo úsporu na externých nákladoch. V oblasti dramatickej tvorby a kostýmového zázemia chce posilniť spoluprácu STVR so SND.

Pre získanie dostatočných zdrojov pre STVR (približne 200 miliónov eur) navrhuje, aby štát vlastnil a spravoval komunikačnú infraštruktúru, čo by viedlo k zníženiu alebo odpusteniu súčasných výdavkov STVR (takmer 28 miliónov eur). Navrhuje tiež spustiť spoplatnený prémiový obsah (relácie pred odvysielaním, špeciálne podcasty, archív STVR). Plánuje personálny audit a iniciovať vznik mechanizmu pravidelnej obnovy technológie STVR.

Janků spomenul aj úzku kooperáciu STVR a TASR. Hoci nehovorí o zlučovaní, myšlienka jedného verejnoprávneho mediálneho domu je podľa neho na mieste.