Južná Kórea popiera rokovania o stiahnutí amerických vojakov

Soul reaguje na medializované informácie o možnom presune amerických jednotiek. Ministerstvo obrany zdôrazňuje, že žiadne rokovania neprebiehajú.

Južná Kórea popiera rokovania o stiahnutí amerických vojakov
Zdroj: teraz.sk
Juhokórejské ministerstvo obrany dementovalo správy o rokovaniach so Spojenými štátmi ohľadom potenciálneho stiahnutia amerických vojakov z územia Južnej Kórey. V krajine je rozmiestnených približne 28 500 amerických vojakov.

Content: Soul, 23. mája (TASR) – Juhokórejská vláda v piatok oficiálne vyvrátila tvrdenia denníka Wall Street Journal, podľa ktorého Spojené štáty zvažujú redukciu svojich vojenských síl v Južnej Kórei. Ministerstvo obrany Kórejskej republiky zdôraznilo, že so Spojenými štátmi nevedie žiadne rozhovory o potenciálnom stiahnutí amerických jednotiek. Informuje o tom agentúra AFP.

Prítomnosť amerických vojakov v Južnej Kórei, aktuálne v počte približne 28 500, má za cieľ odradiť prípadnú agresiu zo strany Severnej Kórey, ktorá disponuje jadrovými zbraňami.

Ešte pred svojím znovuzvolením do funkcie prezidenta USA Donald Trump naznačil, že Južná Kórea by mala Spojeným štátom platiť viac za udržiavanie americkej vojenskej prítomnosti na svojom území.

Wall Street Journal, s odvolaním sa na nemenovaných predstaviteľov americkej obrany, uviedol, že Washington zvažuje presun približne 4 500 vojakov z Južnej Kórey, pričom jednou z uvažovaných alternatívnych destinácií je ostrov Guam, kde USA prevádzkujú leteckú a námornú základňu.

Podľa nemenovaných zdrojov je tento plán súčasťou neformálneho prehodnotenia politiky USA voči Severnej Kórei, ktoré má byť predložené prezidentovi Trumpovi.

„Medzi Južnou Kóreou a Spojenými štátmi neprebehla žiadna diskusia o stiahnutí amerických síl,“ uviedlo juhokórejské ministerstvo obrany v reakcii na otázky denníka WSJ. Americké velenie v Južnej Kórei (USFK) sa k záležitosti odmietlo vyjadriť a odkázalo na vyjadrenie Washingtonu.

Spojené štáty a Južná Kórea v minulom roku podpísali novú päťročnú dohodu o rozdelení nákladov na prítomnosť amerických vojakov v Južnej Kórei. Soul sa zaviazal zvýšiť svoj finančný príspevok o 8,3 percenta na 1,1 miliardy dolárov do roku 2026. Donald Trump však naznačil, že tieto náklady môžu byť predmetom ďalších rokovaní v rámci prebiehajúcich obchodných rozhovorov.