Kambodža obnovuje brannú povinnosť kvôli sporom s Thajskom
Kambodža zavádza povinnú vojenskú službu od roku 2026. Dôvodom sú pretrvávajúce napätia s Thajskom ohľadom sporných hraníc.

Kvôli pretrvávajúcim hraničným sporom so susedným Thajskom sa Kambodža rozhodla aktivovať zákon o brannej povinnosti.
Content: Phnom Penh, Dnes – Kambodžský premiér Hun Manet v pondelok oznámil, že od roku 2026 začne v krajine platiť zákon o brannej povinnosti, ktorý bol schválený už v roku 2006, no nikdy nebol uvedený do praxe. Armáda tak začne povolávať civilistov do vojenskej služby. Ako hlavný dôvod tohto kroku uviedol pretrvávajúce napätie medzi Kambodžou a susedným Thajskom, informuje agentúra AFP.
Zákon, schválený pred takmer dvomi desaťročiami, stanovuje, že všetci Kambodžania vo veku od 18 do 30 rokov sú povinní slúžiť v ozbrojených silách krajiny po dobu 18 mesiacov. Hun Manet však oznámil, že túto dobu plánuje predĺžiť na 24 mesiacov.
„Zákon o brannej povinnosti začneme uplatňovať od roku 2026,“ povedal premiér na verejnom podujatí v provincii Kampong Chhnang. Zároveň uviedol, že vláda zváži navýšenie rozpočtu na obranu. „Cieľom našej národnej obrany a budovania armády nie je útok na cudzie územie, ale ochrana nášho vlastného,“ zdôraznil.
Napätie medzi Kambodžou a Thajskom pramení z dlhodobého hraničného sporu, ktorý v máji vyústil až do cezhraničných potýčok, pri ktorých zahynul jeden thajský vojak. V Thajsku v tejto súvislosti ústavný súd dočasne pozastavil výkon funkcie premiérke Pethongthán Šinavatrovej kvôli vyšetrovaniu uniknutej nahrávky jej telefonátu s bývalým kambodžským premiérom a súčasným predsedom Senátu, Hun Senom, v ktorom údajne kritizovala veliteľa thajskej armády.
Medzi Thajskom a Kambodžou dlhodobo pretrvávajú spory o priebeh spoločných hraníc. Najznámejší prípad sa týka viac ako 1100 rokov starého khmérskeho chrámového komplexu Preah Vihear, na ktorý si obe krajiny robili nároky. Medzinárodný súdny dvor v roku 2013 rozhodol o zvrchovanosti Kambodže nad touto oblasťou.