Kambodžsko-Thajské boje pokračujú napriek snahám o prímerie
Ozbrojený konflikt medzi Kambodžou a Thajskom pokračuje. Snahy o prímerie, o ktorých informoval aj Donald Trump, zatiaľ nepriniesli ovocie.

Napriek deklarovanej ochote oboch strán rokovať, pohraničné zrážky medzi Kambodžou a Thajskom neutíchajú.
Content: Phnom Penh, 27. júla (TASR) – Ozbrojené stretnutia na kambodžsko-thajskej hranici pokračovali aj v nedeľu, a to aj napriek predošlým vyhláseniam premiérov oboch krajín o pripravenosti na rokovania o prímerí. Informácie o ich zámere ukončiť konflikt, ktorý si vyžiadal už desiatky obetí, prvý zverejnil bývalý americký prezident Donald Trump po telefonických rozhovoroch s oboma premiérmi. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a DPA.
Delostrelecká paľba sa obnovila v pohraničnej oblasti medzi severnou Kambodžou a severovýchodným Thajskom, epicentrom prebiehajúcich bojov, v nedeľu ráno miestneho času.
Podľa vyjadrenia hovorkyne kambodžského ministerstva obrany, Thajsko začalo útok okolo 4:50 miestneho času (sobota 23:50 SELČ). "Vo všetkých bojových zónach... thajské sily použili delostrelectvo, drony a lietadlá na ostreľovanie kambodžského územia ťažkými granátmi, bombami a kazetovou muníciou," uviedla hovorkyňa pre denník Phnom Penh Post.
Hovorca thajskej armády naopak tvrdí, že paľbu začala Kambodža už okolo 4:00 miestneho času. Thajský denník Khaosod informoval, že útoky sa sústredili na provinciu Surin.
Donald Trump v sobotu na sociálnej sieti Truth Social potvrdil, že premiéri Kambodže aj Thajska vyjadrili súhlas s urýchlenými rokovaniami o prímerí.
Kambodžský premiér Hun Manet v nedeľu uviedol, že jeho krajina "súhlasila s návrhom na okamžité a bezpodmienečné prímerie medzi oboma ozbrojenými silami" a poďakoval Trumpovi za jeho iniciatívu. Dodal, že o dohode s Thajskom bude jeho minister zahraničných vecí rokovať so šéfom americkej diplomacie Marcom Rubiom.
Úradujúci thajský premiér Pchúmtcham Véčajačaj po Trumpových vyjadreniach potvrdil záujem Bangkoku začať rokovania "čo najskôr". Zdôraznil však, že kambodžská strana musí najprv preukázať skutočný záujem o mier.
Thajsko a Kambodža vedú dlhodobý spor o vymedzenie hranice v oblasti známej ako Smaragdový trojuholník. V máji konflikt prerástol do cezhraničných potýčok, ktoré si vyžiadali život thajského vojaka. Následne obe strany prijímali odvetné opatrenia. Thajsko obmedzilo cezhraničný styk a Kambodža zastavila dovoz niektorých surovín a potravín. Nová vlna násilia eskalovala vo štvrtok, krátko po vzájomnom vyhostení diplomatických zástupcov oboch krajín. Podľa AFP bolo v dôsledku konfliktu vysídlených už viac ako 200 000 ľudí.