Kardiologická spoločnosť kritizuje navrhované zmeny v úhradách liekov
Kardiologická spoločnosť varuje, že zmeny v úhradách liekov môžu negatívne ovplyvniť životy pacientov, najmä tých so závažnými a zriedkavými ochoreniami.

Slovenská kardiologická spoločnosť vyjadrila vážne obavy ohľadom pripravovanej vyhlášky Ministerstva zdravotníctva, ktorá má od júna upraviť podmienky pre vstup nových liekov do systému úhrad.
Content: Bratislava (TASR) – Prezídium Slovenskej kardiologickej spoločnosti (SKS) ostro kritizuje návrh novej vyhlášky Ministerstva zdravotníctva, ktorá má upraviť podmienky vstupu nových liekov do systému úhrad z verejného zdravotného poistenia. Podľa SKS hrozia pacientom, najmä tým s vážnymi srdcovými ochoreniami, významné obmedzenia v prístupe k modernej liečbe.
"Sme presvedčení, že existujú aj iné, menej drastické spôsoby ako dosiahnuť úspory v liekovej politike," uvádza sa v stanovisku prezídia SKS. "Namiesto plošného obmedzenia pre nové lieky by sa ministerstvo malo zamerať na prehodnotenie úhrad existujúcich liekov, pri ktorých nie je preukázaná ich účinnosť a hospodárnosť." Kardiologická spoločnosť poukazuje na to, že niektoré lieky hradené z verejného zdravotného poistenia nespĺňajú farmakoekonomické kritériá a ich účinnosť nie je podložená vedeckými dôkazmi.
SKS je znepokojená aj spôsobom, akým návrh vyhlášky vznikal a je presadzovaný. Podľa nich proces prebieha príliš rýchlo, bez riadnej diskusie s odborníkmi a bez dostatočného pripomienkovacieho konania. Zdôrazňujú, že ide o zdravie a životy pacientov, a preto je potrebný zodpovednejší prístup.
Kardiologická spoločnosť pripomína, že Najvyšší kontrolný úrad SR a ďalšie inštitúcie už v minulosti navrhovali alternatívne opatrenia na zlepšenie efektivity a transparentnosti v zdravotníctve, ako napríklad zlepšenie financovania nemocníc, zavedenie systémových reforiem a posilnenie prevencie.
Ministerstvo zdravotníctva argumentuje, že zmena podmienok pre vstup nových liekov je nevyhnutná, pretože pri súčasnom nastavení by finančné prostriedky na lieky v tomto roku nepostačovali. Opozícia, odborné spoločnosti a pacientske organizácie však návrh ostro kritizujú a varujú, že povedie k zhoršeniu dostupnosti liečby pre slovenských pacientov. Minister Kamil Šaško ubezpečuje, že cieľom nie je šetriť na pacientoch a že pacienti sa dostanú ku všetkým potrebným liekom.