Karol III. v Kanade: Hovoril o výzvach a meniacej sa pozícii krajiny
Kráľ Karol III. v Ottawe poukázal na nezávislosť Kanady a jej rastúci význam vo svete v kontexte meniacej sa medzinárodnej situácie.

Kráľ Karol III. vo svojom prejave v Kanade zdôraznil potrebu nových spojenectiev a reagovanie na globálne zmeny.
Content: Ottawa 27. mája (TASR) - Britský kráľ Karol III. včera v Ottawe, počas slávnostného otvorenia kanadského parlamentu, zdôraznil suverenitu a jedinečnosť Kanady. Vo svojom prejave, ktorý bol súčasťou trónnej reči, vyzdvihol hodnoty, ktoré Kanaďania ctia, vrátane demokracie, pluralizmu, právneho štátu a slobody sebaurčenia, pričom potvrdil záväzok kanadskej vlády tieto hodnoty chrániť. Kráľ naznačil, že Kanada stojí na dôležitej križovatke, najmä v súvislosti s meniacou sa politikou Spojených štátov amerických. Informovala o tom agentúra AFP, píše TASR.
Premiér Mark Carney pozval britského monarchu, ktorý je zároveň hlavou štátu Kanady, do Ottawy. Trónna reč, ktorú Karol III. predniesol v Senáte, bola prvým takýmto prejavom panovníka po takmer päťdesiatich rokoch. Text prejavu pripravila kancelária kanadského premiéra a definovala v ňom hlavné priority vlády, ktorými sú „budovanie silnej Kanady“ a konkretizácia spôsobov, ako to dosiahnuť, uviedla AFP.
Medzi nové politické iniciatívy vlády Marka Carneyho patrí rozšírenie zdravotnej starostlivosti, zlepšenie dostupnosti bývania, zníženie daní a odstránenie prekážok obchodu medzi jednotlivými kanadskými provinciami.
Kráľ sa vo svojom prejave venoval aj dynamike meniaceho sa sveta, ktorý si vyžaduje vytváranie nových spojenectiev a prehodnocovanie existujúcich vzťahov. Zdôraznil meniaci sa vzťah Kanady so Spojenými štátmi americkými a rastúcu úlohu Kanady na medzinárodnej scéne, vrátane posilňovania väzieb s európskymi krajinami.
Prejav viackrát odkazoval na kanadskú suverenitu a na záver Karol III. citoval kanadskú hymnu, zdôrazňujúc, že „skutočný sever je skutočne silný a slobodný!“
Agentúra AFP pripomenula, že britský panovník sa tradične vyhýba verejným vyjadreniam k politickým otázkam. Karol III. sa teda nevyjadril ani k opakovaným návrhom bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa, aby sa Kanada stala 51. štátom USA. Pozorní pozorovatelia však sledovali, či kráľ aspoň naznačí zmenu v kvalite vzťahov medzi Kanadou a USA.
„Globálny obchodný systém, ktorý síce nie je dokonalý, ale desaťročia pomáhal zabezpečovať prosperitu Kanaďanov, sa mení. Menia sa aj vzťahy Kanady s partnermi,“ uviedol Karol III. Vo svojom prejave vyzval na „jasný pohľad..., pretože svet je najnebezpečnejším a najneistejším od druhej svetovej vojny.“
„Kanada čelí výzvam, ktoré sú v našich životoch bezprecedentné,“ dodal.
Britská stanica BBC si všimla, že na úvod svojho prejavu Karol III. vzdal hold Algokinom – príslušníkom národa zo skupiny národov Anishinaabeg, ktorí obývajú oblasť Veľkých jazier a Kanady, na ktorých území prejav predniesol – a vyzval na zmierenie všetkých etnických skupín Kanady.
Pozdĺž trasy, ktorou kráľovský pár so sprievodom smeroval do parlamentu, sa od skorého rána zhromažďovali skupiny ľudí, aby mali možnosť vidieť svojho panovníka. Atmosféra bola slávnostná a ľudia mávali kanadskými vlajkami, doplnila AFP.
Po trónnej reči sa kráľ Karol III. v sprievode svojej manželky kráľovnej Kamily presunul k pamätníku, kde položil veniec na pamiatku obetí vojen.