Kolíňanský KVH ČSĽA predstavuje vojenskú históriu v Piešťanoch
Klub vojenskej histórie z Kolíňan pri Nitre priniesol do Piešťan unikátnu zbierku artefaktov z čias Československej ľudovej armády. Čo všetko mohli návštevníci vidieť?

Návštevníci podujatia majú jedinečnú možnosť vidieť autentické protichemické vybavenie, vrátane plynových masiek, dekontaminačných súprav a mobilných laboratórií na testovanie pitnej vody.
Content: Piešťany, 8. mája (TASR) – Pri príležitosti celoslovenskej oslavy 80. výročia víťazstva nad fašizmom sa v Piešťanoch predstavil Klub vojenskej histórie (KVH) Československej ľudovej armády (ČSĽA) Kolíňany s pôsobivou expozíciou vojenských artefaktov. Medzi najzaujímavejšie patrí mobilné laboratórium, ktoré v minulosti slúžilo na identifikáciu chemických látok a určenie adekvátnej ochrany pre zasiahnuté jednotky. Informoval o tom podpredseda klubu Tomáš Andel.
Klub sa špecializuje na povojnové dejiny Československa, pričom sa zameriava na obdobie od prvých povojnových rokov až po moderné technológie tej doby. „Naši členovia s vášňou zhromažďujú rozsiahle zbierky spojovacej a chemickej techniky, zbraňových systémov a ručných zbraní. Tieto predmety prezentujeme verejnosti, ako aj dnes v Piešťanoch,“ vysvetlil Andel. Dodal, že disponujú takmer kompletnou výbavou, s ktorou sa mohol stretnúť vojak počas základnej vojenskej služby.
Medzi exponátmi vyniká vojenský trojtonový špeciál Praga V3S z roku 1962. „Ide o pojazdné laboratórium, kde sa pomocou rôznych činidiel analyzovali vzorky chemických látok. Cieľom bolo zistiť, aká ochrana je potrebná pre jednotky zasiahnuté chemickým útokom. Okrem toho prezentujeme vývoj spojovacej techniky od druhej svetovej vojny, prierez rôznymi vysielačkami, poľnými telefónmi až po meracie prístroje a opravárenské súpravy,“ spresnil.
Návštevníci si mohli zblízka prezrieť aj rôzne prostriedky protichemickej ochrany, vrátane plynových masiek, odmorovacích setov a malých laboratórií na testovanie kvality vody v teréne. Nechýbala ani útočná puška československej výroby – samopal vzor 58, určený na ničenie živej sily a ľahko obrnených cieľov. „Máme tu aj delostreleckú pozorovateľňu, kde si návštevníci môžu vyskúšať zamerať neďaleký vrch a fiktívne ho ostreľovať. Simulujeme vytvorenie námeru pre delostrelcov, aby si mohli predstaviť, ako to fungovalo v minulosti bez moderných technológií,“ doplnil Andel.
Klub spravuje aj rozsiahly kryt civilnej obrany v Alekšinciach pri Nitre, ktorý kedysi slúžil ako veliteľské stanovište pre Západoslovenský kraj. „Pravidelne organizujeme dni otvorených dverí pre verejnosť. V podzemí, v hĺbke siedmich metrov, sa nachádza 60 miestností s celkovou rozlohou 1000 metrov štvorcových. Kryt slúžil na ochranu civilného obyvateľstva pred chemickými látkami, chorobami a inými hrozbami. Odtiaľto sa vydávali rozkazy pre civilnú obranu a armádu,“ uviedol Andel. V kryte sa tiež konajú historické branné cvičenia pre školy.
Činnosť klubu sa sústreďuje najmä v okolí Nitry a združuje približne 20 členov. Najmladší z nich, Filip Kuruc, má 12 rokov. Mladí členovia sa považujú za budúcich odborníkov a neustále sa vzdelávajú. Mnohí z nich získali uniformy po svojich starých otcoch. Klub sa aktívne snaží o osvetu medzi deťmi, mladými ľuďmi a na školách. „Počas mája a júna, keď majú študenti viac voľného času, organizujeme branné športové hry. Pravidelne sa ich zúčastňuje okolo 100 ľudí,“ uzavrel Andel.