Kolumbia vstupuje do čínskej iniciatívy Pás a cesta Lead: V Latinskej Amerike sa stupňuje geopolitický boj medzi USA a Čínou, pričom Washington vyvíja tlak na krajiny regiónu, aby si vybrali stranu.
Content: Peking/Bogota 14. mája (TASR) - Kolumbia formálne pristúpila k čínskej iniciatíve Pás a cesta (BRI), rozsiahlemu investičnému projektu, ktorý má posilniť infraštruktúru. Krok prichádza v čase, keď sa Čína snaží prehĺbiť svoje vzťahy s Latinskou Amerikou, vnímanou ako kľúčová oblasť v konkur

Excerpt: Kolumbia sa oficiálne pripojila k čínskemu projektu Pás a cesta. Čína posilňuje väzby v Latinskej Amerike, čo vyvoláva obavy z rastúceho vplyvu Pekingu.
Latinská Amerika sa stáva dejiskom rastúceho súperenia medzi Washingtonom a Pekingom, pričom USA sa snažia udržať si svoj vplyv v regióne. Mnohé krajiny Latinskej Ameriky čelia tlaku, aby sa priklonili na jednu alebo druhú stranu.
Čína už prekonala USA ako najväčšieho obchodného partnera pre Brazíliu, Peru, Čile a ďalšie latinskoamerické štáty. Dve tretiny krajín regiónu sa už zapojili do iniciatívy BRI prezidenta Si Ťin-pchinga, zameranej na rozvoj infraštruktúry.
Kritici varujú, že Čína prostredníctvom rozsiahlych úverov láka rozvojové krajiny do dlhovej pasce. Čínsky investičný program financuje výstavbu prístavov, elektrární, železníc a ďalších projektov po celom svete, pričom tieto projekty realizujú prevažne čínske stavebné spoločnosti s financovaním od čínskych rozvojových bánk.
Kolumbia sa pridala k BRI počas ministerského stretnutia Číny a Spoločenstva krajín Latinskej Ameriky a Karibiku (CELAC) v Pekingu.
Kolumbijské ministerstvo zahraničných vecí označilo túto dohodu za „historický krok, ktorý otvára nové príležitosti pre investície, technologickú spoluprácu a udržateľný rozvoj pre obe krajiny.“
Iniciatíva Pás a cesta je kľúčovým pilierom stratégie čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga na rozšírenie ekonomického a politického vplyvu Pekingu v zahraničí. Už viac ako desať rokov poskytuje investície do infraštruktúry a rozsiahlych projektov po celom svete, čím si Peking zabezpečuje politickú a ekonomickú moc.
V minulom roku Si Ťin-pching otvoril prvý prístav v Latinskej Amerike financovaný Pekingom, v peruánskom meste Chancay. Tento prístav symbolizuje rastúci vplyv Číny v Južnej Amerike.