Komisár Mikloško žiada prísnejšie pravidlá pre reklamu na hazard

Mikloško kritizuje nadmerné množstvo reklám na hazard počas MS v hokeji a žiada zodpovedné orgány o prehodnotenie pravidiel.

Komisár Mikloško žiada prísnejšie pravidlá pre reklamu na hazard
Zdroj: teraz.sk
Detský komisár Jozef Mikloško navrhuje, aby reklamy na hazardné hry podliehali rovnakým časovým obmedzeniam ako reklamy na alkohol.

Content: Bratislava 19. mája (TASR) – Vzhľadom na rozsiahlu propagáciu stávkových spoločností a hazardných hier počas prenosov z Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, komisár pre deti Jozef Mikloško apeluje na Radu pre mediálne služby (RpMS), aby prehodnotila súčasné pravidlá vysielania reklám na hazardné hry pred 22.00 hodinou. Jeho cieľom je lepšia ochrana detí pred negatívnym vplyvom hazardu. Informovala o tom Iveta Adamová z Úradu komisára pre deti.

„Považujem za neprijateľné, aby boli deti vystavované takémuto silnému tlaku hazardných reklám. Normalizácia hazardu prostredníctvom masívnej propagácie predstavuje pre deti a mladistvých vážne riziko,“ zdôraznil Mikloško. Upozornil, že závislosť od hazardu patrí k najťažšie liečiteľným a má devastujúce dopady na psychické zdravie, rodinné vzťahy a celkovú spoločnosť.

Komisár poukázal na fakt, že počas zápasu medzi Slovenskom a Kanadou bolo pred 22.00 hodinou odvysielaných až 22 reklám propagujúcich hazard. „Majstrovstvá sveta v hokeji sú masovo sledované, vrátane detského publika, ktoré je tak bombardované reklamami na stávkové spoločnosti. To môže viesť k mylnému presvedčeniu, že hazard je bežnou súčasťou života,“ varuje Mikloško.

Komisár preto navrhuje, aby sa reklama na hazardné hry riadila rovnakými pravidlami ako reklama na alkohol, teda aby bola zakázaná pred 22.00 hodinou. „Je paradoxné, že v čase, keď kladieme čoraz väčší dôraz na duševné zdravie a prevenciu závislostí, prehliadame systematickú a premyslenú prezentáciu hazardu ako zábavy a bežnej súčasti športového diania,“ dodal.

Okrem RpMS Mikloško vyzval aj ministra zdravotníctva Kamila Šaška a ďalšie kompetentné orgány, aby iniciovali legislatívne zmeny na ochranu detí pred hazardom a posilnili prevenciu závislostí už v ranom veku. Zdôraznil, že deti majú právo vyrastať bez tlaku komerčných lákadiel, ktorých následky ešte nie sú schopné plne pochopiť. Výzvu vníma ako prejav spoločenskej zodpovednosti.