Kurti žiada EÚ o zrušenie sankcií, odmieta podmienky

Premiér Kurti trvá na zrušení sankcií EÚ voči Kosovu, ktoré boli zavedené v reakcii na jeho kroky v severnej oblasti krajiny.

Kurti žiada EÚ o zrušenie sankcií, odmieta podmienky
Zdroj: teraz.sk
Kosovský premiér Albin Kurti v piatok zareagoval na požiadavky Európskej únie týkajúce sa zmiernenia napätia v severnej časti Kosova, kde žije srbská menšina, pričom zároveň vyzval na okamžité a úplné zrušenie sankcií uvalených na jeho krajinu.

Content: Priština 23. mája (TASR) - Kosovský premiér Albin Kurti odmietol ustúpiť tlaku Európskej únie na deeskaláciu situácie v severnom Kosove, obývanom prevažne Srbmi. Namiesto toho požaduje bezpodmienečné zrušenie všetkých sankcií, ktoré EÚ uvalila na Kosovo v dôsledku jeho politiky v tomto regióne. Informuje o tom agentúra AFP.

Sankcie boli Kosovu uložené v roku 2023 po tom, čo vláda Albina Kurtiho podnikla kroky voči subjektom, ktoré podporuje Srbsko. Kosovo vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008, no Belehrad tento krok stále neuznáva.

Šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová vo štvrtok naznačila, že EÚ je ochotná zrušiť sankcie, no podmienkou je zmiernenie napätia v severnej časti Kosova. Kallasová to uviedla pred svojou dvojdňovou návštevou Kosova a stretnutím s premiérom Kurtim.

Na tomto stretnutí Kurti zdôraznil, že sankcie EÚ musia byť zrušené bez akýchkoľvek podmienok. „Sankcie EÚ sa musia úplne zrušiť,“ uvádza sa v piatkovom vyhlásení premiérovho úradu.

Rozhovory o normalizácii vzťahov medzi Kosovom a Srbskom, ktoré by zároveň posilnili integráciu Kosova do Európskej únie, uviazli na mŕtvom bode v marci 2023. Príčinou boli Kurtiho kroky, ktoré zvýšili napätie medzi Prištinou a Belehradom. Medzi tieto kroky patrilo zrušenie srbských inštitúcií v Kosove, zatvorenie úradov financovaných Belehradom a zákaz používania srbskej meny a poznávacích značiek.

V reakcii na neústupný postoj Kurtiho zaviedla EÚ opatrenia, ktoré označila za "dočasné a vratné". Išlo napríklad o pozastavenie rámcovej dohody o posilnení väzieb medzi Kosovom a EÚ, zmrazenie finančnej pomoci a investičných iniciatív. Kurti Kallasovej povedal, že Kosovo si zaslúži štatút kandidátskej krajiny EÚ, pretože je „najvyspelejšou demokraciou na západnom Balkáne“. Kallasová reagovala, že „osobne presviedčala členské štáty o potrebe zrušiť opatrenia týkajúce sa Kosova... ale eskalácia na severe tomu (nepomáha)“.

V apríli sa úrady EÚ pre zahraničné veci rozhodli postupne rušiť sankcie po tom, ako sa v Kosove konali pokojné parlamentné voľby. EÚ však zdôraznila, že tento proces je podmienený pokrokom pri zmierňovaní napätia.

Kosovo viedlo koncom 90. rokov vojnu so Srbskom, ktorá si vyžiadala intervenciu NATO. V roku 1999 sa Belehrad stiahol z tejto odštiepeneckej provincie. Srbsko však naďalej odmieta uznať nezávislosť Kosova, vyhlásenú v roku 2008.