Kurzarbeit: Návrh rozširuje dôvody prekážok v práci pre firmy
Novela zákona o kurzarbeit reaguje na externé vplyvy, ako sú obchodné vojny, ktoré môžu obmedziť činnosť firiem a ohroziť pracovné miesta.

Firmy by mali mať nárok na štátnu pomoc pri skrátenej práci aj v prípade neočakávaných udalostí v globálnej ekonomike, no budú musieť preukázať ich vplyv.
Content: Bratislava 13. mája (TASR) – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR navrhuje rozšíriť okruh vonkajších faktorov, ktoré môžu firmám spôsobiť prekážky v práci a tým pádom im umožniť čerpať podporu v rámci programu skrátenej práce, známeho aj ako kurzarbeit. Návrh novely zákona je momentálne v štádiu medzirezortného pripomienkového konania.
Podľa návrhu by sa medzi tieto vonkajšie faktory mali zahrnúť aj nepredvídateľné nadnárodné ekonomické udalosti. Konkrétne ide o situácie, ako sú výpadky v exporte, pokles objemu výroby alebo problémy s odbytom, ktoré majú pôvod v medzinárodnom dianí.
„Cieľom je prispôsobiť legislatívu tak, aby firmy mohli získať podporu v čase, keď sú ich aktivity obmedzené neočakávanými a nezvyčajnými ekonomickými reguláciami s celosvetovým dosahom, ktoré ovplyvňujú aj slovenské hospodárstvo. Tieto regulácie môžu viesť k zníženiu vývozu, zvýšeniu obchodných prekážok alebo k strate zahraničných trhov v dôsledku obchodných sporov,“ vysvetľuje ministerstvo v dôvodovej správe.
Podmienkou pre získanie podpory bude, že zamestnávateľ preukáže existenciu týchto nepredvídateľných okolností a zároveň dokáže, že práve tieto okolnosti spôsobili obmedzenie jeho činnosti. Ministerstvo práce zároveň upozorňuje, že bežné ekonomické javy, ako sú rast cien, inflácia, pokles dopytu alebo tržieb, či zmeny v spotrebiteľskom správaní, nebudú považované za dôvod na poskytnutie podpory v rámci kurzarbeit.
Minister Erik Tomáš (Hlas-SD) predstavil tento návrh sociálnym partnerom na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady (HSR) už v pondelok 5. mája. Ide o reakciu na potenciálne negatívne dopady amerických ciel na slovenské hospodárstvo. Štát plánuje preplácať zamestnancom 60 % ich mzdy a zamestnávateľ ďalších 20 % počas obdobia šiestich mesiacov, ktoré môže byť buď súvislé, alebo rozdelené do dvoch rokov. Finančné prostriedky na preplácanie miezd budú pochádzať z fondu pre skrátenú prácu, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa.