Lekárske organizácie kritizujú odmietnutie pandemickej dohody SR
Lekári varujú, že odmietnutie dohody ohrozuje zdravotníctvo a izoluje Slovensko v prípade budúcich kríz. Prečo je medzinárodná spolupráca kľúčová?

Svetové zdravotnícke zhromaždenie prebieha od 19. do 27. mája v Ženeve, no Slovensko čelí kritike za odmietnutie pandemickej dohody.
Content: Bratislava, 19. mája (TASR) – Rozhodnutie slovenskej vlády odmietnuť pandemickú dohodu vyvolalo vlnu kritiky zo strany viacerých lekárskych organizácií. Podľa nich tento krok vážne ohrozuje fungovanie slovenského zdravotníctva a v prípade opakovania globálnej zdravotnej krízy môže viesť k izolácii krajiny. Odborníci sa zhodujú, že medzinárodná spolupráca je nevyhnutná pre zabezpečenie prístupu k odborným usmerneniam, osobným ochranným prostriedkom a liekom.
„Odmietnutie medzinárodnej pomoci a výmeny informácií v situáciách, akými sú pandémie nebezpečných infekčných ochorení, uvrhne Slovensko do zdravotníckej a logistickej izolácie,“ varuje Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska. Poukazujú na potenciálne katastrofálne následky pre krajinu, ak by čelila ďalšej pandémii smrteľnej choroby bez podpory zo zahraničia. „Ignorovanie medzinárodnej spolupráce by znamenalo vysoké riziko kolapsu celého zdravotníckeho systému,“ dodávajú.
Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) upozorňuje, že Slovensko nie je sebestačné v oblasti odporúčaní, ochranných pomôcok ani liekov. „Už v bežných časoch máme problémy so zabezpečením plne funkčného zdravotníckeho systému. V krízových situáciách sme absolútne závislí od pomoci zo zahraničia,“ zdôrazňujú. Dištancovanie sa od pandemickej dohody WHO považujú za krok mimo civilizovaný svet. „Ide o politické, nie odborné rozhodnutie. Z krátkodobého hľadiska ide o medzinárodnú hanbu, z dlhodobého o riziko izolácie, oneskorený prístup k liečbe a zbytočné úmrtia,“ konštatuje ZAP a opakovane vyzýva vládu a Ministerstvo zdravotníctva SR, aby konali v záujme bezpečnosti občanov a zachovali účasť Slovenska v globálnych riešeniach.
Asociácia súkromných lekárov (ASL) zdôrazňuje, že pandemická dohoda je kľúčová pre prevenciu budúcich pandémií, pre spoluprácu s inými krajinami v prípade ich vzniku a pre zabezpečenie prístupu k informáciám, dátam, liekom, vakcínam a ďalšej potrebnej podpore.
Na 78. zasadnutí Svetového zdravotníckeho zhromaždenia vo švajčiarskej Ženeve sa rokuje o znení pandemickej zmluvy, ktorej cieľom je zlepšiť pripravenosť a boj proti pandémiám. Návrh zmluvy potvrdzuje suverenitu krajín pri riešení otázok verejného zdravia na svojom území.
Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus vyzval členské štáty, aby dohodu prijali a predišli tak opakovaniu krízovej situácie, akú svet zažil počas pandémie COVID-19. Premiéra Roberta Fica telefonicky požiadal, aby vláda SR prehodnotila svoje stanovisko a nepožadovala hlasovanie o dohode. Fico však zopakoval, že slovenská delegácia je viazaná pokynom vlády požadovať hlasovanie.