Letný tábor: Prínos pre dieťa a rady psychológa pre rodičov

Letné tábory sú pre deti prínosné, no odlúčenie môže byť ťažké. Psychologička radí, ako to zvládnuť a podporiť dieťa v samostatnosti.

Letný tábor: Prínos pre dieťa a rady psychológa pre rodičov
Zdroj: teraz.sk
Letné tábory sú pre deti skvelou príležitosťou na rozvoj. Psychologička radí, ako deťom pobyt spríjemniť a rodičom uľahčiť odlúčenie.

Content: Kežmarok (TASR) - Blíži sa čas letných táborov a s ním spojené pocity očakávania, ale aj obavy, ako u detí, tak u rodičov. Alžbeta Kolbová, psychologička z kežmarskej nemocnice, ponúka rodičom cenné rady, ako dieťa na pobyt v tábore čo najlepšie pripraviť.

Odlúčenie od rodičov predstavuje pre dieťa vždy určitú výzvu, ktorá sa prejavuje individuálne. Vplýva na ňu vek dieťaťa, jeho povaha, predošlé skúsenosti s odlúčením, a tiež prítomnosť kamarátov v tábore. Rozličné typy táborov ponúkajú deťom odlišnú mieru komfortu a nárokov. „Univerzálny vek, kedy je dieťa ‚pripravené‘ na tábor, neexistuje. Dôležité je vnímať signály dieťaťa a otvorene sa s ním rozprávať. Zisťujte, či má o tábor záujem, aký typ tábora by preferovalo – denný alebo pobytový – a s kým by chcelo ísť,“ odporúča Kolbová. Začať s kratšími formami odlúčenia, ako sú denné tábory, návštevy u starých rodičov alebo prespávanie u kamarátov, môže byť užitočné.

Psychologička zdôrazňuje dôležitosť komunikácie o priebehu tábora, aktivitách a programe. „Podeľte sa s dieťaťom o vlastné pozitívne zážitky z táborov, vysvetlite mu, čo ho čaká. Zapojte ho do praktickej prípravy – spoločného balenia vecí a prezerania informácií od organizátorov. Čím viac informácií dieťa má, tým menšia je jeho neistota,“ vysvetľuje Kolbová.

Strach z neznámeho je bežný, no pri silnej separačnej úzkosti je vhodné vyhľadať odbornú pomoc. Ak dieťa v deň odchodu prejavuje obavy alebo plače, rodičia by mali zachovať pokoj a reagovať citlivo a povzbudivo. Túžba ísť domov nemusí byť vždy dôvodom na paniku. „Rozprávajte sa s dieťaťom, pomenujte jeho pocity a uistite ho, že mu rozumiete a že smútok je prirodzený. Ak nejde o vážny problém, podporujte dieťa v samostatnosti a neprepadajte panike,“ zdôrazňuje Kolbová.

Tábory deťom prinášajú množstvo benefitov – rozvíjajú ich zručnosti, sebadôveru, samostatnosť a zodpovednosť. Psychologička apeluje na rodičov, aby boli trpezliví, empatickí a dieťa do tábora nenútili. „Nezabúdajte, že čas, ktorý dieťa strávi v tábore, je príležitosťou aj pre vás. Využite ho na oddych, načerpanie energie a venujte sa vlastným záľubám,“ uzatvára Kolbová.