Leto prinesie spomalenie hypoték, úroky budú klesať pomalšie
Očakáva sa letný útlm hypoték, no pokles úrokov bude pokračovať, hoci pomalším tempom. Oživenie príde na jeseň.

S príchodom letných mesiacov odborníci predpokladajú pokles záujmu o hypotéky, keďže mnohí uprednostnia dovolenky a oddych od finančných záležitostí.
Content: Bratislava 5. júla (TASR) – Po počiatočnom raste záujmu o hypotéky, ktorý bol podporený klesajúcimi úrokmi a rastom cien nehnuteľností, sa očakáva letné spomalenie. Ľudia sa v tomto období viac sústredia na rekreáciu a menej na riešenie otázok bývania. Experti oslovení TASR sa zhodujú, že trh by sa mal opäť prebudiť na jeseň, ale znižovanie úrokových sadzieb hypoték bude do konca roka postupovať miernejšie.
Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko, pripomína, že na Slovensku je typické plánovať kúpu nehnuteľností na jar alebo na jeseň. „Najsilnejšie mesiace pre hypotéky sú marec až jún a september až november. Júl, august a zimné mesiace sú tradične slabšie, keďže ľudia sa venujú dovolenkám a oddychu, od bežných starostí, medzi ktoré patrí aj hypotéka,“ objasnil.
Predpokladá, že aj toto leto bude v znamení poklesu objemu poskytnutých hypoték v porovnaní s jarnými mesiacmi. Pripúšťa však, že pokles by mohol byť miernejší vďaka rýchlemu rastu cien nehnuteľností, ktorý v súčasnosti presahuje 10 %.
„Počas leta očakávame mierny pokles záujmu o hypotéky, ktorý je bežný pre toto obdobie. Banky zatiaľ neznižujú úrokové sadzby výrazne, čo znižuje motiváciu klientov,“ uviedol Ladislav Ďurana, obchodný riaditeľ spoločnosti Simplea.
V druhom polroku by sa však rast hypotekárneho trhu mohol obnoviť. Oživenie by mohli podporiť marketingové akcie bánk, benefity pre klientov a pokračujúci, hoci mierny, pokles úrokových sadzieb.
„Na jeseň očakávam opätovný nárast záujmu o hypotéky po letnom útlme. Nemyslím si však, že mesačné objemy hypoték prekročia hranicu 600 miliónov eur, ako to bolo v apríli,“ predpovedá Búlik. Dodal, že efekt odložených nákupov, ktorý zvyšoval dopyt po hypotékach od leta minulého roka, postupne slabne.
Poukazuje tiež na spomalenie poklesu priemerných úrokov pri nových hypotékach. Od augusta 2024, kedy úroky po dvoch rokoch začali klesať, klesla priemerná úroková sadzba počas nasledujúcich štyroch mesiacov o 0,5 percentuálneho bodu. V ďalších štyroch mesiacoch klesla už len o 0,23 bodu. „To znamená, že v tomto roku klesá priemerná úroveň úročenia nových hypoték polovičným tempom v porovnaní s predchádzajúcim rokom,“ zhodnotil analytik. Spomalenie považuje za logické, keďže banky majú menej priestoru na znižovanie sadzieb a vysoký dopyt po úveroch ich nenúti bojovať s konkurenciou.
„Neočekávam výraznejšie zmeny úrokov na trhu, maximálne individuálne úpravy bánk, ktoré chcú zvýšiť svoj podiel na trhu. Nedávne zníženie základnej sadzby ECB nie je jediným faktorom, ktorý ovplyvňuje cenovú politiku bánk,“ upozornila Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti Fingo.sk.
Banky musia brať do úvahy vlastnú ekonomiku a náklady na požičanie. Aj v nasledujúcom období preto očakáva úroky v podobnom rozpätí ako doteraz. „Pri najlepších ponukách sa zrejme dostaneme k 3 %. Vo všeobecnosti predpokladám stabilizáciu úrokov medzi 3 a 3,5 % na dlhšiu dobu,“ dodala Šablová.
Banky tiež sledujú úročenie slovenských štátnych dlhopisov a snažia sa udržiavať odstup vo výške jedného percentuálneho bodu. To by v súčasnosti znamenalo úročenie hypoték okolo 3,5 %, prípadne mierne nižšie.
„Pokiaľ úročenie slovenských štátnych dlhopisov výraznejšie neklesne, banky majú obmedzený priestor na ďalšie znižovanie sadzieb. Napriek tomu je možné, že najnižší úrok pri 3-ročnej fixácii klesne do konca roka k 3 % alebo tesne pod túto hranicu pri marketingových akciách,“ uzavrel analytik.
Národná banka Slovenska (NBS) v júnovom komentári uviedla, že počas prvých štyroch mesiacov tohto roka pokračoval rast hypoték a medziročné tempo vzrástlo zo 4 % na 4,5 %. Prejavilo sa to najmä zvyšovaním priemernej výšky novoposkytovaných hypoték. Tento vývoj zodpovedá vývoju cien nehnuteľností.
Oživenie na trhu hypoték súvisí s klesajúcimi úrokovými sadzbami. „Tie síce v priebehu prvých štyroch mesiacov roka 2025 klesli len mierne, zo 4,1 % na 3,9 %, ale bolo to v súlade s vývojom trhových sadzieb. Na prelome rokov 2024/2025 sa navyše refixoval na vyššiu úrokovú sadzbu zvýšený počet hypoték a niektoré banky mohli odložiť ďalšie znižovanie sadzieb až po uplynutí tejto refinančnej vlny,“ zhodnotila NBS.