Libéria: Prezident sa ospravedlnil za hrôzy občianskej vojny
Libéria sa snaží vyrovnať s krvavou minulosťou. Prezident Boakai sa ospravedlnil za vojnové zločiny a vyzval na spravodlivosť pre obete.

Prezident Joseph Boakai sa v mene štátu ospravedlnil občanom Libérie za utrpenie spôsobené dvomi občianskymi vojnami, ktoré v rokoch 1989 až 2003 zdevastovali krajinu.
Content: Monrovia, 6. júla (TASR) – Libérijský prezident Joseph Boakai urobil dôležitý krok smerom k národnému zmiereniu, keď sa verejne ospravedlnil občanom za zverstvá a trvalé psychické jazvy, ktoré v krajine zanechali dve občianske vojny. Toto oficiálne gesto, vykonané počas zmierovacieho obradu v hlavnom meste Monrovia, symbolizuje snahu štátu vyrovnať sa s traumou minulosti.
Konflikty, ktoré Libériu sužovali medzi rokmi 1989 a 2003, nielenže zničili infraštruktúru a ekonomiku krajiny, ale predovšetkým si vyžiadali odhadom 250 000 ľudských životov. Počas vojen dochádzalo k rozsiahlemu násiliu, masakrom, mrzačeniu, sexuálnemu násiliu a zneužívaniu detí ako vojakov.
„Pri tejto významnej príležitosti, v mene štátu, sa úprimne ospravedlňujem. Každej jednej obeti občianskej vojny, každej rozbitej rodine, každému zničenému snu odkazujem: je nám to nesmierne ľúto,“ povedal Boakai davu zhromaždenému v Monrovii. Zdôraznil, že v Libérii takmer neexistuje rodina, ktorú by sa „nedotkla bolesť, násilie a nespravodlivosť, ktoré prenasledovali našu krajinu.“
Boakai sa len nedávno zúčastnil na spomienkových slávnostiach venovaných pamiatke bývalých prezidentov Samuela Doea, ktorého v roku 1990 brutálne umučili a zavraždili na začiatku prvej občianskej vojny, a Williama Tolberta, ktorý prišiel o život v roku 1980 počas vojenského prevratu zorganizovaného Doeom.
„Štát mohol a mal urobiť viac, no bol zneužitý ako nástroj útlaku. Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme zabezpečili, že vás už nikdy nesklameme,“ dodal súčasný prezident.
Napriek tlaku medzinárodnej komunity a domácej verejnosti, Libéria doposiaľ nepostavila pred súd nikoho za zločiny spáchané počas občianskych vojen. Komisia pre pravdu a zmierenie už v roku 2009 navrhla zriadenie tribunálu pre vojnové zločiny. Táto výzva však zostala do značnej miery bez odozvy, najmä v záujme udržania krehkého mieru v krajine. Mnohí z vojenských veliteľov, ktorí boli obvinení z vojnových zločinov, si totiž aj po skončení bojov udržali značný vplyv na politické dianie.
Boakai v máji minulého roka nariadil zriadenie úradu pre vojnové a hospodárske zločiny, čo agentúra AFP označila za dôležitý krok smerom k zriadeniu tribunálu. Úlohou tohto úradu bude pripraviť pôdu pre prípadné súdne konania. Prezident v sobotu zároveň vyzval na implementáciu kľúčových odporúčaní Komisie pre pravdu a zmierenie.