Litva kritizuje Slovensko za blokovanie sankcií voči Rusku

Litva ostro kritizuje slovenské veto voči novým sankciám EÚ proti Rusku, pričom to označuje za neprijateľné a ohrozujúce jednotu Únie.

Litva kritizuje Slovensko za blokovanie sankcií voči Rusku
Zdroj: teraz.sk
Litovský minister zahraničných vecí vyjadril nesúhlas s postojom Slovenska k sankciám EÚ.

Content: Vilnius, 10. júla (TASR) – Litovský minister zahraničných vecí Kestutis Budrys ostro odsúdil rozhodnutie Slovenska blokovať 18. balík sankcií Európskej únie voči Rusku. Podľa jeho slov je takýto postoj neprijateľný a poľutovaniahodný. Budrys zdôraznil, že sankcie sú kľúčovým nástrojom nátlaku na Moskvu a slovenské veto tento nástroj oslabuje. Informovala o tom stanica LRT s odvolaním sa na TASR.

„Je potrebné otvorene Slovensku povedať, na všetkých úrovniach, že toto je neprijateľné. Ide o fundamentálne záležitosti,“ uviedol Budrys v nahrávke, ktorú zverejnilo ministerstvo zahraničných vecí.

Litovský šéf diplomacie dodal, že prístup Slovenska je chybný a nemôže pokračovať, pretože poškodzuje kľúčové záujmy EÚ, vrátane snahy zvýšiť tlak na Rusko.

„Zdá sa, že pre niektorých je na prvom mieste sebecký záujem... To je v rozpore so základnými princípmi EÚ, ktorá je postavená na solidarite. Je poľutovaniahodné, že niektoré krajiny, konkrétne Slovensko, tento princíp narúšajú,“ konštatoval Budrys.

Slovenský premiér Robert Fico predtým uviedol, že jeho vláda je pripravená podporiť sankcie, ak Európska komisia poskytne záruky týkajúce sa plánovaného ukončenia dovozu ruského plynu od 1. januára 2028. Fico reagoval na výzvu nemeckého kancelára Friedricha Merza, aby Slovensko prestalo blokovať prijatie balíka sankcií. Fico vyjadril ochotu stretnúť sa s Merzom a túto otázku prediskutovať.

Európska komisia predstavila 18. balík sankcií 10. júna. Cieľom je obmedziť príjmy Ruska z energetiky a vojenského priemyslu. Súčasťou návrhu je aj zníženie cenového stropu na ruskú ropu a zákaz obchodovania so spoločnosťami prevádzkujúcimi plynovody Nord Stream 1 a 2 a s bankami, ktoré sa podieľajú na obchádzaní sankcií. Portál Euronews upozornil, že z dôvodu nesúhlasu USA nie je isté, či sa podarí znížiť cenový strop na ruskú ropu.

Na prijatie nového balíka ekonomických opatrení je v EÚ potrebná jednomyseľnosť členských štátov. Naopak, na schválenie plánu zastaviť dovoz plynu z Ruska stačí kvalifikovaná väčšina, pretože ho Európska komisia predložila ako legislatívny akt, pri ktorom sa používa tento spôsob hlasovania. Slovensko by tak mohlo byť prehlasované, preto sa Fico snaží získať od EK záruky výmenou za podporu sankcií.