Live Aid: 40. výročie koncertu, ktorý zmenil svet
Koncert Live Aid, fenomén z roku 1985, oslavuje 40. výročie. Pripomeňte si udalosť, ktorá spojila hudobné legendy a milióny divákov v boji proti hladu.

Pred štyridsiatimi rokmi svet zjednotila hudba v mene pomoci hladujúcim v Afrike na legendárnom koncerte Live Aid.
Content: Londýn/Bratislava 13. júla (TASR) – Uplynulo 40 rokov od Live Aid, monumentálneho benefičného koncertu, ktorý navždy zmenil pohľad na silu hudby a solidarity. Podujatie, ktoré sa konalo 13. júla 1985, zostáva v pamäti ako jeden z najväčších a najvýznamnejších charitatívnych počinov v histórii.
Iniciátorom myšlienky bol Bob Geldof, líder írskej skupiny The Boomtown Rats. Zlomovým momentom sa stala reportáž o zúfalom hladomore v Etiópii, ktorú Geldof videl v televízii. Zdesený rozsahom tragédie sa rozhodol konať a využiť svoju hudobnú platformu na pomoc postihnutým.
Geldof oslovil škótskeho hudobníka Midgea Ureho zo skupiny Ultravox a spoločne začali pracovať na pláne usporiadať obrovský benefičný koncert s účasťou najväčších hviezd hudobného priemyslu. Cieľ bol jasný: získať finančné prostriedky na pomoc hladujúcim v Afrike.
Koncert Live Aid sa konal súčasne na dvoch kontinentoch: v londýnskom Wembley Stadium a na John F. Kennedy Stadium vo Philadelphii. Line-up bol hviezdny: v Londýne vystúpili mená ako Status Quo, U2, Queen, David Bowie, Elton John a Paul McCartney.
Philadelphia privítala umelcov ako Joan Baez, Madonna, Tom Petty, Eric Clapton, Bob Dylan a mnoho ďalších. Výnimočným bol výkon Phila Collinsa, ktorý sa vďaka nadzvukovému lietadlu Concorde stihol predstaviť na oboch pódiách. Na palube lietadla dokonca presvedčil Cher, aby sa pripojila k účinkujúcim vo Philadelphii.
Pred koncertom Live Aid uzreli svetlo sveta dve charitatívne piesne: „Do They Know It's Christmas?“, ktorú napísali Geldof a Ure, a „We Are the World“ od Michaela Jacksona a Lionela Richieho.
Koncert bol vysielaný naživo do viac ako 100 krajín sveta a vyzbieralo sa neuveriteľných 127 miliónov dolárov. Bob Geldof osobne dohliadal na distribúciu potravín a humanitárnej pomoci v Etiópii.
Live Aid navštívilo v Londýne 72 000 divákov a vo Philadelphii 89 000. Išlo o jednu z najrozsiahlejších satelitných prepojení a televíznych vysielaní v histórii, ktoré sledovali odhadom dve miliardy ľudí v 150 krajinách.
Mnohí považujú vystúpenie skupiny Queen za vrchol celého podujatia. Freddie Mercury a jeho kolegovia predviedli strhujúci set, ktorý obsahoval úryvky z Bohemian Rhapsody, Radio Ga Ga, Hammer to Fall, Crazy Little Thing Called Love, We Will Rock You a We Are the Champions. Nezabudnuteľná zostáva aj akustická verzia skladby Is This the World We Created...?