Lombardelliová: Americká obchodná politika vplýva na britskú infláciu
Obchodná politika USA má dopad na rast a infláciu v Spojenom kráľovstve, tvrdí Lombardelliová. Aké sú riziká a príležitosti pre britskú ekonomiku?

Clare Lombardelliová z Bank of England upozornila, že hoci inflačné tlaky v Británii klesajú, rast miezd stále prevyšuje úroveň potrebnú na dosiahnutie inflačného cieľa centrálnej banky, ktorý je 2 %.
Content: Londýn 12. mája (TASR) – Obchodné stratégie Spojených štátov amerických majú citeľný vplyv na ekonomický vývoj a infláciu v Spojenom kráľovstve. Uviedla to Clare Lombardelliová, zástupkyňa guvernéra Bank of England (BoE), počas konferencie v Londýne. Informuje o tom portál businesstimes.
Lombardelliová vysvetlila, že zvýšené clá a neistota spojená s politikou USA môžu spomaliť hospodársky rast a znížiť infláciu v Británii. Dôvodom je oslabený dopyt a obmedzenie obchodu, keďže iné krajiny redukujú svoj export do Spojených štátov.
Zdôraznila, že hoci základné inflačné tlaky v Spojenom kráľovstve vykazujú klesajúci trend, rast miezd je stále príliš vysoký na to, aby bol v súlade s cieľom BoE udržať infláciu na úrovni 2 %.
Viceguvernérka BoE tiež poznamenala, že nedávne posilnenie libry voči doláru prispelo k spomaleniu inflácie v prípade dovozu. Avšak varovala, že dlhodobé rozdrobenie svetového obchodu by mohlo viesť k poklesu produkcie a produktivity, a tým k zvýšeniu inflačných tlakov.
Britská centrálna banka minulý týždeň znížila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na 4,25 % z predchádzajúcich 4,5 %. Lombardelliová uviedla, že súčasná úroková sadzba (4,25 %) zostáva „reštriktívna“.
Zdôraznila, že BoE naďalej uprednostňuje „opatrný a postupný“ prístup k znižovaniu úrokových sadzieb. Zároveň naznačila, že banka je pripravená na ráznejšie kroky, ak sa dopad ciel na hospodársky rast ukáže byť závažnejší, než sa pôvodne očakávalo.
Lombardelliová uviedla, že nedávny pokrok USA v znižovaní colných bariér je pozitívnou správou, no pretrvávajúca neistota stále predstavuje prekážku pre ekonomický rast.
Spojené štáty a Čína sa dohodli na znížení väčšiny ciel na obdobie 90 dní a vlády v Londýne a Washingtonu sa minulý týždeň dohodli na rámcovej obchodnej dohode, ktorá zahŕňa zrušenie ciel na britskú oceľ a automobily, pričom sa zachovajú celoplošné globálne clá na dovoz do USA vo výške 10 %.
„Čaká nás ešte dlhá cesta. Ale to, čo sme videli v uplynulých dňoch, predstavuje pokrok,“ uzavrela Lombardelliová.