Masívny exod: Takmer pol milióna Afgancov opustilo Irán v júni, hlási OSN

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) hlási dramatický nárast počtu Afgancov vracajúcich sa z Iránu, čo vyvoláva obavy o stabilitu v Afganistane.

Masívny exod: Takmer pol milióna Afgancov opustilo Irán v júni, hlási OSN
Zdroj: teraz.sk
Po nariadení Teheránu opustiť krajinu, hlásia migranti pri prechode hraníc nátlak a deportácie.

Content: Kábul 7. júla (TASR) – Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) v pondelok informovala o odchode takmer 450 000 Afgancov z Iránu od začiatku júna. Dôvodom je nariadenie Teheránu pre občanov Afganistanu bez platných dokladov, aby opustili iránske územie, uvádza agentúra AFP.

Irán koncom mája ohlásil, že Afganci bez potrebných povolení musia krajinu opustiť do 6. júla. Toto rozhodnutie sa podľa odhadov Teheránu dotýka približne štyroch miliónov ľudí z celkového počtu šiestich miliónov Afgancov žijúcich v Iráne. V dôsledku toho boli v polovici júna zaznamenané preplnené hraničné priechody, pričom v niektorých dňoch odišlo až 40 000 osôb.

V období od 1. júna do 5. júla sa do Afganistanu vrátilo 449 218 Afgancov. Hovorca Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) pre AFP uviedol, že celkovo v tomto roku opustilo Irán už 906 326 afganských občanov. Ak sa k tomuto počtu pripočítajú aj Afganci vracajúci sa z iných krajín, celkový počet navrátilcov v roku 2025 presiahol 1,4 milióna.

Iránsky predstaviteľ ministerstva vnútra vo štvrtok vyhlásil, že Afganci žijúci v Iráne nelegálne sú "rešpektovaní susedia a bratia vo viere", ale "kapacity Iránu majú svoje hranice", ako uvádza AFP.

Niektorí migranti pri prechode hraníc uvádzali nátlak zo strany úradov, zatýkanie a následné deportácie. Znižovanie zahraničnej pomoci komplikuje riešenie krízy, pričom OSN, medzinárodné mimovládne organizácie a predstavitelia Talibanu žiadajú navýšenie finančných prostriedkov na pomoc navrátilcom.

OSN upozorňuje, že takýto prílev migrantov môže destabilizovať Afganistan, ktorý už teraz trpí hlboko zakorenenou chudobou, nezamestnanosťou a problémami súvisiacimi so zmenou klímy. Organizácia preto apeluje na krajiny, aby nevracali Afgancov nasilu. "Nútené návraty Afgancov predstavujú riziko ďalšej nestability v regióne a možného smerovania migračných vĺn do Európy," uviedol UNHCR vo svojom piatkovom vyhlásení.