Medzinárodný tlak na okamžité prímerie v Gaze narastá

25 štátov a EK žiadajú okamžité ukončenie konfliktu v Pásme Gazy a neobmedzený prístup humanitárnej pomoci.

Medzinárodný tlak na okamžité prímerie v Gaze narastá
Zdroj: teraz.sk
Skupina štátov a EK spoločne kritizuje Izrael za obmedzovanie humanitárnej pomoci a vyzýva na ukončenie bojov.

Content: Londýn 21. júla (TASR) – Dvadsaťpäť krajín a Európska komisia vydali v pondelok spoločné vyhlásenie, v ktorom naliehavo žiadajú okamžité zastavenie vojny v Pásme Gazy. Odsúdili rozsiahle straty na životoch civilistov a neprijateľné zadržiavanie rukojemníkov. Podľa nich blokovanie humanitárnej pomoci pre palestínske obyvateľstvo zo strany Izraela situáciu len zhoršuje. Informovala o tom agentúra TASR s odvolaním sa na britské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré vyhlásenie zverejnilo.

K iniciatíve sa pripojili ministri zahraničných vecí z Austrálie, Rakúska, Belgicka, Kanady, Dánska, Estónska, Fínska, Francúzska, Islandu, Írska, Talianska, Japonska, Lotyšska, Litvy, Luxemburska, Holandska, Nového Zélandu, Nórska, Poľska, Portugalska, Slovinska, Španielska, Švédska, Švajčiarska a eurokomisárka pre rovnosť, pripravenosť a krízové riadenie Hadja Lahbibová.

„Naša správa je jasná a naliehavá: konflikt v Gaze musí okamžite prestať,“ uviedli predstavitelia v spoločnom vyhlásení. Zdôraznili, že utrpenie civilistov v Pásme Gazy dosiahlo kritický bod. Súčasný spôsob distribúcie humanitárnej pomoci zo strany Izraela považujú za nedostatočný a nebezpečný, čo vedie k ďalšej destabilizácii a ponižovaniu miestneho obyvateľstva.

„Odsudzujeme útoky na humanitárnych pracovníkov a neľudské zabíjanie civilistov, vrátane detí, ktoré sa zúfalo snažia získať základné potreby, ako je voda a jedlo. Je šokujúce, že viac ako 800 Palestínčanov prišlo o život pri snahe získať humanitárnu pomoc,“ uviedli.

Signatári vyhlásenia kritizujú aj odopieranie základnej humanitárnej pomoci civilnému obyvateľstvu Pásma Gazy zo strany izraelskej vlády. Žiadajú, aby Izrael urýchlene umožnil OSN a ďalším humanitárnym organizáciám bezpečný a efektívny prístup do oblasti.

„Vyzývame všetky strany konfliktu, aby chránili civilistov a rešpektovali medzinárodné humanitárne právo. Návrhy na presun palestínskeho obyvateľstva do tzv. 'humanitárnych zón' sú absolútne neprijateľné. Nútené vysídľovanie je porušením medzinárodného práva,“ píše sa v stanovisku. Zároveň odsúdili „kruté“ zadržiavanie rukojemníkov militantným hnutím Hamas a žiadajú ich okamžité a bezpodmienečné prepustenie.

V závere signatári žiadajú trvalé prímerie a ukončenie bojov medzi Izraelom a Hamasom. Podporujú úsilie USA, Kataru a Egypta o dosiahnutie zastavenia bojov a obnovenie mierových rokovaní.