Ministri žiadajú spravodlivú dohodu EÚ s Ukrajinou pre poľnohospodárov
Ministri žiadajú EK o zavedenie ochranných mechanizmov v obchodnej dohode s Ukrajinou, aby sa predišlo destabilizácii trhu a ochránili domáci poľnohospodári.

Ministri poľnohospodárstva krajín z prvej línie, na čele s Maďarskom, ktoré predsedá V4, sa zhodli na potrebe ochrany vnútorného trhu EÚ.
Content: Bratislava/Budapešť 9. júla (TASR) - Ministri poľnohospodárstva Slovenska, Maďarska, Poľska a Bulharska spoločne vyzvali Európsku komisiu (EK), aby obchodná dohoda medzi EÚ a Ukrajinou obsahovala automatické ochranné prvky, individuálne kvóty a cenové limity. Tieto opatrenia majú zabrániť narušeniu vnútorného trhu členských štátov, ktoré sú najviac ovplyvnené dovozom ukrajinských poľnohospodárskych produktov. Spoločnú deklaráciu podpísali ministri v stredu v Budapešti a očakáva sa, že sa k nej v najbližších dňoch pripojí aj Rumunsko, informoval hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Lukáš Januv.
„Slovensko podporuje férový obchod s Ukrajinou, avšak nie na úkor našich poľnohospodárov. Dôsledky nekontrolovaného dovozu pociťuje celý sektor, od pestovateľov až po spracovateľov. Navrhované zvýšenie kvót na citlivé komodity, ako sú cukor, vajcia alebo med, je pre nás neprijateľné. Neodráža to pôvodné zámery a ani schopnosť našich producentov konkurovať cenovo zdeformovaným dovozom,“ uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD).
Zdôraznil, že je nevyhnutné doplniť návrh dohody s Ukrajinou o regionálne ochranné mechanizmy pre krajiny z prvej línie, ako je Slovensko a Maďarsko. „Ak EÚ myslí vážne potravinovú sebestačnosť, musí chrániť svoje vnútorné trhy. V opačnom prípade hrozí, že naši poľnohospodári stratia motiváciu produkovať, a to si nemôžeme dovoliť,“ dodal Takáč.
Slovensko a ďalšie krajiny upozornili na to, že viaceré detaily pripravovanej dohody boli zverejnené bez konzultácie s dotknutými členskými štátmi. Deklarácia preto obsahuje aj výzvu na väčšiu transparentnosť zo strany EK pri ďalších rokovaniach s Ukrajinou a návrh na vytvorenie kompenzačného fondu pre prípadné straty poľnohospodárskych producentov. Žiada sa tiež zavedenie minimálnych dovozných cien, zachovanie colných kvót v rozsahu pred vojnou a dôsledná kontrola dodržiavania noriem EÚ pri ukrajinskej produkcii.
Stretnutie ministrov poľnohospodárstva krajín prvej línie zorganizovalo Maďarsko počas svojho predsedníctva vo Vyšehradskej skupine. Prijatá spoločná deklarácia je podľa MPRV jasným signálom pre Komisiu, že finálna dohoda s Ukrajinou musí brať do úvahy citlivosť vnútorného trhu a oprávnené záujmy členských štátov, ktoré sú najviac zasiahnuté dovozom poľnohospodárskych komodít.