Národná Cyrilo-metodská púť prilákala do Nitry stovky veriacich
Stovky veriacich sa stretli v Nitre na tradičnej púti. Kardinál Duka hovoril o odkaze sv. Cyrila a Metoda a vzťahoch medzi Čechmi a Slovákmi.

Pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka celebroval omšu namiesto novozvoleného pápeža Leva XIV.
Content: Nitra, 5. júla (TASR) – Stovky veriacich sa v sobotu zhromaždili v Nitre, aby sa zúčastnili na celonárodnej Cyrilo-metodskej púti. Slávnostnú svätú omšu celebroval Dominik kardinál Duka, emeritný pražský arcibiskup a český prímas, po tom, čo sa pôvodne plánovaný celebrant, kardinál Prevost, stal v máji pápežom Levom XIV.
Kardinál Duka vo svojom úvodnom príhovore v slovenskom jazyku vyjadril vďačnosť za možnosť sláviť sviatok svätých Cyrila a Metoda práve v Nitre. Dotkol sa aj komplikovaných vzťahov medzi Slovákmi a Čechmi, pripomínajúc oslavy sviatku vierozvestcov v Nitre v roku 1933, ktoré prerástli do protestov proti centralistickej vláde v Prahe. „Bol to zreteľný signál napätia medzi našimi národmi. História sa, žiaľ, znepokojivo opakuje. Dnes by som vás chcel pokorne poprosiť o odpustenie za tých, ktorí si myslia, že vás môžu poučovať o demokracii a slobode. Zabúdajú, že demokracia, ako zdôrazňoval aj prvý československý prezident Masaryk, vyžaduje úctu, zbožnosť a toleranciu. Preto mi, prosím, prepáčte,“ povedal kardinál Duka.
Vo svojej kázni kardinál zdôraznil, že posolstvo svätých Cyrila a Metoda stojí na troch pevných pilieroch. „Prvým je viera, ktorá nie je len prázdnou tradíciou, ale živým posolstvom pravdy o Bohu Stvoriteľovi a človeku, stvorenom na Boží obraz – muža a ženu. Nemá zmysel viesť spory o tom, kto má viac alebo menej práv. Rovnosť znamená slobodu a zodpovednosť pre oboch. Práve viera, spojená s poznaním, vytvára to, čo nazývame kresťanskou civilizáciou,“ vysvetlil Duka.
Podľa jeho slov je druhým pilierom cyrilo-metodskej misie liturgia, ktorá sprítomňuje Kristovo dielo. „Tretím pilierom je štátnosť. Sviatok svätých Cyrila a Metoda nie je len cirkevným sviatkom, ale aj štátnym sviatkom. V tom vidíme prínos svätého Metoda, štátneho úradníka a tvorcu základov štátnosti v našich krajinách. Jeho vplyv sa prejavil pri formovaní štátov strednej Európy a jeho odkaz nachádzame v najstaršej literatúre Slovenska, Moravy, Čiech, Poľska i Ukrajiny. Úcta k svätým Cyrilovi a Metodovi nás priviedla k znovuobjaveniu našej samostatnosti a suverenity. Ich cesta do Ríma urobila z našich krajín pápežské léno a priestor, kde sa vyrovnávala moc medzi Východom a Západom,“ uzavrel kardinál Duka.