Návrat Darka Čuluma do čela SIPA: Zvrat po Dodikovom tlaku
Darko Čulum, bývalý riaditeľ bosnianskej tajnej služby SIPA, sa vracia do funkcie po krátkom odchode spôsobenom politickým tlakom. Čítajte viac o pozadí jeho návratu.

Bosna a Hercegovina, rozdelená na Republiku srbskú a Federáciu Bosny a Hercegoviny, čelí politickej nestabilite.
Content: Sarajevo 14. júla (TASR) – Darko Čulum, ktorý na jar rezignoval na post riaditeľa Agentúry pre vyšetrovanie a ochranu (SIPA) Bosny a Hercegoviny, sa rozhodol vrátiť do tejto funkcie. Jeho marcový odchod bol reakciou na výzvu Milorada Dodika, vplyvného lídra bosnianskych Srbov, ktorý vyzýval Srbov pracujúcich v štátnych inštitúciách, aby prešli do Republiky srbskej (RS). Informovala o tom agentúra HINA.
Čulum potvrdil svoj návrat médiám v pondelok. V marci uviedol, že jeho rezignácia bola motivovaná osobnými dôvodmi a plánoval sa vrátiť na ministerstvo vnútra RS pred odchodom do dôchodku. HINA ho charakterizovala ako jedného z mála predstaviteľov, ktorí sa riadili Dodikovým pokynom opustiť pozície v štátnej správe.
Jeho demisia nasledovala krátko po prijatí legislatívy v parlamente RS, ktorá obmedzovala právomoci štátnych orgánov, vrátane polície, SIPA, Najvyššieho súdu a prokuratúry Bosny a Hercegoviny, na území Republiky srbskej. Ústavný súd BaH však platnosť týchto zákonov pozastavil. Po Čulumovom odchode bola SIPA prakticky bez vedenia. Pozícia zástupcu riaditeľa bola neobsadená po úteku Zorana Galiča do Chorvátska pred rokom, aby sa vyhol zatknutiu v súvislosti s korupčným vyšetrovaním. Rada ministrov BaH Čulumovu demisiu formálne neprijala a nástupcu Galiča doteraz nevymenovala.
Dodik reagoval spornými zákonmi na rozhodnutie sarajevského súdu, ktorý ho odsúdil na rok väzenia a šesťročný zákaz politickej činnosti za nerešpektovanie rozhodnutí vysokého predstaviteľa OSN pre BaH, Christiana Schmidta. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný a očakáva sa konečné rozhodnutie súdu koncom júla. Ak bude Dodik odsúdený na viac ako šesť mesiacov, automaticky stratí funkciu prezidenta RS, uvádza HINA.
Bosna a Hercegovina je štát tvorený dvoma entitami: Republikou srbskou, kde prevládajú Srbi, a Federáciou Bosny a Hercegoviny, v ktorej dominujú Bosniaci a Chorváti. Tieto entity vznikli na základe Daytonskej mierovej dohody, ktorá ukončila vojnu v rokoch 1992-1995. Na dodržiavanie dohody dohliada vysoký predstaviteľ menovaný medzinárodným spoločenstvom, ktorého legitimitu bosnianski Srbi spochybňujú.