Nemecko hľadá priame rokovania s Talibanom ohľadom deportácií

Nemecký minister vnútra sa snaží priamo rokovať s Talibanom o deportáciách afganských zločincov z Nemecka. Prečo je to tak zložité?

Nemecko hľadá priame rokovania s Talibanom ohľadom deportácií
Zdroj: teraz.sk
Po prevzatí moci Talibanom v Afganistane v roku 2021 Nemecko uskutočnilo iba jedinú deportáciu do tejto krajiny.

Content: Berlín 3. júla (TASR) – Nemecko zintenzívňuje snahy o deportácie afganských občanov so záznamom v registri trestov. Minister vnútra Alexander Dobrindt plánuje priame rozhovory s hnutím Taliban, ktoré vládne v Afganistane, s cieľom zabezpečiť efektívnejšie deportácie. Informoval o tom magazín Focus, citujúc ministra, o čom informovala agentúra DPA.

„Potrebujeme priamy dialóg s Afganistanom, nie sprostredkovateľov. Súčasný stav nemôže byť trvalým riešením,“ zdôraznil Dobrindt. „Mojím cieľom je dosiahnuť dohody, ktoré umožnia realizáciu deportácií priamo do Afganistanu.“

Od návratu Talibanu k moci pred tromi rokmi bola zaznamenaná iba jedna deportácia z Nemecka do Afganistanu. V auguste minulého roka Nemecko, s pomocou Kataru, deportovalo do Kábulu 28 Afgancov.

Dobrindt poukázal aj na komplikácie pri deportáciách do Sýrie. Jeho predchodkyňa, Nancy Faeserová, ešte pred odchodom z funkcie nadviazala kontakty s novou dočasnou vládou v Sýrii, na čele s islamistami, ktorí zosadili prezidenta Bašára Asada, aby otvorila cestu pre deportácie.

„Kontakty so Sýriou prebiehajú, cieľom je dohoda o deportáciách sýrskych zločincov. Výsledky však zatiaľ nie sú známe,“ dodal Dobrindt.

Minister vnútra tiež zdôraznil, že počet utečencov, ktorých Nemecko ročne prijme, musí byť výrazne nižší ako súčasných 200 000. Tento limit navrhol už skôr Seehofer, predchodca Faeserovej.

Tento limit bol však v posledných dvoch rokoch výrazne prekročený, keď bolo zaregistrovaných približne 600 000 žiadostí o azyl. K tomu treba pripočítať aj 1,2 milióna Ukrajincov, ktorí sa momentálne nachádzajú v Nemecku.

„Teoretický limit 200 000 je dnes nereálny – a z dnešného pohľadu by bol aj príliš vysoký,“ uzavrel Dobrindt.

Reuters uvádza, že Sýrčania a Afganci tvoria dve najväčšie skupiny žiadateľov o azyl v Nemecku. V roku 2024 požiadalo o azyl 76 765 Sýrčanov a 34 149 Afgancov.