Nemecko zjednodušuje obstarávanie pre armádu, ruší prekážky
Nemecko reaguje na geopolitickú situáciu reformou obstarávania pre armádu. Cieľom je rýchlejšie a efektívnejšie posilnenie obranyschopnosti krajiny.

Berlín uvoľňuje pravidlá pre nákup vojenského materiálu a výstavbu infraštruktúry, vrátane zníženia environmentálnych požiadaviek.
Content: Berlín (TASR) – Nemecká vláda schválila legislatívu, ktorá radikálne zjednodušuje proces verejného obstarávania pre obranu a urýchľuje výstavbu vojenských zariadení. Tento krok, avizovaný agentúrou Reuters, je priamou reakciou na rastúce bezpečnostné hrozby a snahu Berlína posilniť nielen vlastnú, ale aj kolektívnu obranu v rámci NATO.
„Potrebujeme byť rýchlejší a efektívnejší v obstarávaní, aby sme zaistili bezpečnosť Nemecka,“ zdôraznil minister obrany Boris Pistorius, citovaný agentúrou DPA. Dodal, že schválený návrh zákona odstraňuje byrokratické prekážky, ktoré spomaľovali modernizáciu Bundeswehru. „Teraz sa môžeme plne sústrediť na to, čo je kľúčové pre obranyschopnosť a vybavenie našich ozbrojených síl.“
Nový zákon zavádza výnimky zo štandardných pravidiel verejného obstarávania pre armádu, čo má výrazne skrátiť dodacie lehoty. Zároveň rozširuje definíciu "vojenských potrieb" o položky, ktoré boli predtým považované za civilné, ako napríklad zdravotnícky materiál a stavebné komponenty.
Ministerka hospodárstva Katherina Reicheová uviedla, že cieľom je zvýšiť produkciu vojenského vybavenia. Zvýšená bude aj finančná hranica pre povinné verejné obstarávanie – z pôvodných 15.000 eur na 50.000 eur, pri stavebných projektoch dokonca až na 1 milión eur.
Vláda plánuje uvoľniť aj niektoré environmentálne normy, predovšetkým v súvislosti s výstavbou vojenských kasární a letísk, ktoré majú byť chránené prioritne.
Agentúry uvádzajú, že návrh zákona je ďalším krokom k dosiahnutiu cieľa NATO, ktorým je zvýšenie výdavkov na obranu na 3,5 % HDP do roku 2029. Zákon má platiť predbežne desať rokov.