Nemocničná "superbaktéria" konzumuje plasty z medicínskych pomôcok
Nová štúdia odhalila, že nemocničná baktéria nielenže prežíva na plastoch, ale si nimi aj zvyšuje odolnosť voči antibiotikám.

Nebezpečná baktéria Pseudomonas aeruginosa, bežná v nemocniciach, prekvapivo prežíva v sterilnom prostredí vďaka svojej schopnosti rozkladať medicínske plasty.
Content: Baktéria Pseudomonas aeruginosa, ktorá každoročne prispieva k vyše pol miliónu úmrtí spojených s nemocničnými infekciami, si našla nový spôsob prežitia. Podľa štúdie publikovanej v The Cell Reports, táto baktéria dokáže konzumovať medicínske plasty, čo jej umožňuje prosperovať v sterilnom nemocničnom prostredí.
Výskumníci z Brunel University of London (BUL) skúmali vzorku z rany pacienta a zistili, že baktéria dokáže rozkladať medicínske plasty, ako sú chirurgické nite, stenty a implantáty. Táto schopnosť jej umožňuje dlhšie prežívať na povrchoch a v tele pacienta.
Profesor Ronan McCarthy z BUL, hlavný autor štúdie, zdôraznil, že objav si vyžaduje prehodnotenie prítomnosti patogénov v nemocniciach. "Plasty môžu byť pre tieto baktérie živnou pôdou. Akékoľvek medicínske pomôcky obsahujúce plasty môžu byť ohrozené bakteriálnym rozkladom," varuje McCarthy.
Pseudomonas aeruginosa je známa svojou rezistenciou voči antibiotikám. Predpokladá sa, že sa rapídne vyvinula v posledných dvoch storočiach, infikujúc ľudí s oslabenou imunitou. V nemocniciach môže kontaminovať katétre a ventilátory, spôsobujúc vážne infekcie pľúc, močových ciest a krvi. Doteraz však nebolo jasné, ako sa jej darí prežívať v prostredí, ktoré by malo byť sterilné.
Analýza ukázala, že baktéria produkuje enzým Pap1, ktorý rozkladá polykaprolakton (PCL), biologicky rozložiteľný plast používaný v chirurgických pomôckach. Rozkladom PCL sa uvoľňuje oxid uhličitý, ktorý slúži ako potrava pre baktériu.
Vedci potvrdili funkciu enzýmu Pap1 vložením génu, ktorý ho kóduje, do baktérie Escherichia coli (E. coli). Tá tak získala schopnosť rozkladať PCL. Naopak, odstránením tohto génu z Pseudomonas aeruginosa baktéria túto schopnosť stratila.
Zistenia ukázali, že rozklad plastu nielenže poskytuje baktérii potravu, ale tiež zvyšuje jej odolnosť voči liečbe. Baktéria používa čiastočky plastu na tvorbu biofilmov, ktoré ju chránia pred antibiotikami.
Prítomnosť podobných enzýmov aj u iných baktérií naznačuje, že bežne používané medicínske plasty môžu prispievať k šíreniu "superbaktérií" a infekcií v nemocniciach.
Vedci vyzývajú na urýchlený výskum rozšírenosti enzýmov rozkladajúcich plasty medzi patogénmi a na prehodnotenie používaných druhov plastov a metód monitorovania nemocničného prostredia.