Nízkoemisné zóny získavajú na Slovensku popularitu, ukazuje prieskum

Viac ako polovica Slovákov podporuje nízkoemisné zóny vo väčších mestách. Prieskum Cyklokoalície poukazuje na rastúcu podporu opatrení pre čistejšie ovzdušie.

Nízkoemisné zóny získavajú na Slovensku popularitu, ukazuje prieskum
Zdroj: teraz.sk
Prieskum odhalil, že takmer polovica ľudí súhlasí s opatreniami, ktoré by mestá mali zaviesť na obmedzenie používania najviac znečisťujúcich vozidiel.

Content: Bratislava 13. júla (TASR) – Zavedenie nízkoemisných zón vo veľkých slovenských mestách má silnú podporu verejnosti. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Cyklokoalícia. Zatiaľ čo viac ako polovica obyvateľov Slovenska s nimi súhlasí, iba štvrtina je proti. Iniciatíva by mohla motivovať k využívaniu chôdze a bicyklov ako dopravných prostriedkov. Podľa respondentov prieskumu je doprava hlavným zdrojom znečistenia ovzdušia a takmer polovica z nich občas pociťuje zdravotné ťažkosti v dôsledku zhoršenej kvality ovzdušia. Informoval o tom prezident Cyklokoalície, Dan Kollár.

Takmer polovica opýtaných sa zhoduje, že mestá by mali aktívne odrádzať od používania vozidiel, ktoré najviac znečisťujú ovzdušie. Opačný názor zastáva 35 percent respondentov. Podobný trend je viditeľný aj v prípade nízkoemisných zón, ktoré majú na Slovensku viac priaznivcov ako odporcov. Táto podpora je výraznejšia vo väčších mestách.

Prieskum, ktorý sa zaoberal vnímaním nízkoemisných zón a s nimi spojených dopravných opatrení, prebehol aj v susednom Česku a Maďarsku. Výsledky ukazujú, že v Maďarsku je podpora pre nízkoemisné zóny veľmi silná, zatiaľ čo v Českej republike je nižšia ako na Slovensku.

Prieskum tiež identifikoval faktory, ktoré by mohli zvýšiť akceptáciu nízkoemisných zón. Medzi najvýznamnejšie patria dostupnejšia (44 percent) a kvalitnejšia (43 percent) verejná doprava, ako aj zlepšenie cyklistickej infraštruktúry (28 percent). Dotácie na ekologickejšie vozidlá sa umiestnili až na štvrtom mieste (27 percent).

Podľa Cyklokoalície výsledky naznačujú potenciálny prínos pre udržateľnú dopravu. Štvrtina respondentov by po zavedení nízkoemisných zón častejšie využívala chôdzu alebo bicykel, zatiaľ čo 18 percent by uprednostnilo verejnú dopravu. Tieto čísla by sa mohli v praxi ešte zvýšiť, ak by zavedenie nízkoemisných zón sprevádzali vhodné opatrenia na podporu týchto foriem dopravy. Naopak, iba deväť percent respondentov by zvažovalo kúpu ekologickejšieho automobilu.

„Odpovede naznačujú, že nízkoemisné zóny, ak sú správne implementované, nemusia byť len nástrojom na zlepšenie kvality ovzdušia prostredníctvom obnovy vozového parku, ale môžu prispieť aj k cieľom miest a štátu v oblasti znižovania podielu automobilovej dopravy,“ uviedol Kollár. Zdôraznil však, že je nevyhnutná súbežná podpora pre pešiu, cyklistickú a verejnú dopravu.