NKÚ kritizuje: Eurofondy trpia pre nedostatok kontroly a vízie

Podľa NKÚ Slovensko plytvá eurofondmi kvôli chýbajúcej kontrole efektivity a jasnej rozvojovej stratégii. Hrozí, že ďalšie miliardy skončia neefektívne.

NKÚ kritizuje: Eurofondy trpia pre nedostatok kontroly a vízie
Zdroj: teraz.sk
Šéf NKÚ upozorňuje na absenciu celonárodnej vízie a chýbajúce mechanizmy, ktoré by zabezpečili efektívne využívanie eurofondov.

Content: Bratislava, 13. mája (TASR) – Slovensko profitovalo z členstva v Európskej únii čistým príjmom takmer 26 miliárd eur, určených na podporu udržateľného rozvoja. Predseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Ľubomír Andrassy však na diskusii pri príležitosti 21. výročia vstupu Slovenska do EÚ, ktorú organizovala Konfederácia odborových zväzov, upozornil na pretrvávajúcu neefektívnosť pri využívaní týchto prostriedkov.

„Pokiaľ štát nezavedie princíp zodpovednosti a efektívneho hospodárenia s verejnými financiami pre každého, bez ohľadu na to, o aké prostriedky ide, situácia sa nezlepší. Môžeme získať ďalšie desiatky miliárd eur, no výsledok bude rovnaký ako doteraz,“ varoval Andrassy. NKÚ dlhodobo kritizuje financovanie „zbytočných projektov“ z európskych zdrojov.

Kľúčovým problémom je podľa neho absencia jasnej a celospoločensky akceptovanej vízie pre rozvoj krajiny. Hoci existuje stratégia rozvoja Slovenska do roku 2030, táto sa podľa Andrassyho nikdy neimplementovala do praxe. „NKÚ opakovane konštatuje, že Slovensko nemá fungujúce stratégie. Tie existujúce často len opisujú súčasný stav, no neponúkajú riešenia, ani akčné plány s rozpočtovým krytím,“ dodal.

Andrassy poukázal na to, že v posledných rokoch došlo k opätovnému nárastu chudoby a sociálneho vylúčenia v niektorých regiónoch, a to na úroveň rokov 2014, 2015, v niektorých prípadoch dokonca až na úroveň roku 2004. Táto situácia je podľa neho priamym dôsledkom absencie jasnej vízie a udržateľných politík.

Nedostatočné čerpanie eurofondov a s tým spojený časový tlak negatívne ovplyvňujú efektivitu ich využitia. Príkladom je použitie prostriedkov z predchádzajúceho programového obdobia na energopomoc alebo na takzvané mäkké projekty, ktoré by mali byť financované z vlastných zdrojov.

„Ak nezmeníme systém riadenia štátu tak, aby boli stratégie záväzné a definovali jasnú víziu pre ekonomiku Slovenska, situácia sa nezlepší. Môžeme získavať ďalšie finančné prostriedky z rôznych zdrojov, no tie budú iba prejedané a neprinesú dlhodobý ekonomický rast pre krajinu,“ uzavrel šéf NKÚ.