Nová stratégia EÚ pre posilnenie jednotného trhu: Jednoduchšie pravidlá, väčší rast

EK prichádza s novou stratégiou pre jednotný trh, ktorá má odstrániť prekážky, podporiť rast MSP a prilákať investície.

Nová stratégia EÚ pre posilnenie jednotného trhu: Jednoduchšie pravidlá, väčší rast
Zdroj: teraz.sk
Európska komisia predstavila rozsiahly plán na zjednodušenie a posilnenie jednotného trhu EÚ, kľúčového motora európskej konkurencieschopnosti.

Content: Brusel, 21. mája (TASR) – Európska komisia predstavila ambicióznu stratégiu pre jednotný trh EÚ, ktorej cieľom je vytvoriť efektívnejšie a prístupnejšie prostredie pre podniky a spotrebiteľov. Iniciatíva, ktorú predstavil výkonný podpredseda EK Stéphane Séjourné, sa zameriava na odstránenie existujúcich bariér, podporu digitalizácie a prilákanie investícií, a to aj zo spoločností mimo EÚ.

Stratégia navrhuje konkrétne opatrenia na zjednodušenie cezhraničného obchodu a investícií v rámci EÚ. Dôraz sa kladie na pomoc malým a stredným podnikom (MSP) pri rozširovaní ich aktivít a na podporu digitálnej transformácie, ktorá je kľúčová pre ich konkurencieschopnosť. Komisia vyzýva členské štáty, aby aktívne prispeli k vytvoreniu atraktívneho prostredia pre podniky, pracovníkov a spotrebiteľov na európskom trhu.

Európska komisia opakovane zdôrazňuje, že jednotný trh EÚ je pilierom európskej konkurencieschopnosti. Odhaduje sa, že jednotný trh zvýšil HDP Únie o 3 až 4 % a od svojho vzniku vytvoril viac ako 3,6 milióna pracovných miest.

„V dnešnom neistom svete je dôležité, aby európske spoločnosti uprednostňovali spoluprácu v rámci Európy. Táto stratégia zjednodušuje a posilňuje jednotný trh, uľahčuje podnikanie a odstraňuje prekážky, ktoré bránia obchodu v EÚ,“ uviedol Séjourné.

Stratégia sa zameriava na kľúčové oblasti, ako je odstraňovanie prekážok pre podniky, revitalizácia sektora služieb, podpora rastu MSP, zjednodušenie pravidiel a posilnenie spoločnej zodpovednosti za fungovanie jednotného trhu.

Cieľom je odstrániť desať najproblematickejších prekážok, ktoré bránia voľnému pohybu tovaru a služieb a obmedzujú výhody, ktoré jednotný trh prináša podnikom a občanom.

V snahe oživiť európsky sektor služieb, najmä v oblasti cezhraničného obchodu, EK navrhuje zákon o stavebných službách a nový zákon o doručovaní. Tieto opatrenia majú za cieľ modernizovať pravidlá v stavebníctve a v sektore poštových a balíkových služieb. Zároveň sa navrhuje uľahčiť služby súvisiace s priemyselným odvetvím, ako sú inštalácie, údržba a opravy, a podporiť členské štáty v deregulácii regulovaných služieb pre podniky.

Komisia zdôrazňuje, že pre úspešné fungovanie jednotného trhu je kľúčová spoločná zodpovednosť. Na posilnenie politickej zodpovednosti členských štátov za jednotný trh by mali vymenovať zástupcu na vysokej úrovni (tzv. šerpu), ktorý bude dohliadať na uplatňovanie pravidiel EÚ. Členské štáty by mali taktiež posudzovať proporcionalitu svojich vnútroštátnych opatrení, aby predišli vzniku nových prekážok na jednotnom trhu.

Jednotný trh, vytvorený pred viac ako 30 rokmi, je silným motorom rastu, prosperity a solidarity v Európe. S 26 miliónmi podnikov a 450 miliónmi spotrebiteľov je Európa druhým najväčším svetovým trhom s HDP vo výške 18 biliónov eur, čo predstavuje 18 % svetového hospodárstva.