Nové pravidlá pre farmárov: EK chce zjednodušiť poľnohospodársku politiku EÚ
EK prichádza s balíkom opatrení, ktoré majú farmárom ušetriť peniaze a zjednodušiť podmienky podnikania. Čo sa zmení a ako to ovplyvní slovenské poľnohospodárstvo?

Európska komisia navrhuje rozsiahle zmeny v Spoločnej poľnohospodárskej politike, ktoré majú znížiť byrokraciu, uľahčiť kontroly a posilniť odolnosť agrosektoru voči krízam.
Content: Brusel 14. mája (TASR) – Európska komisia (EK) predstavila návrhy na zásadné zjednodušenie Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) EÚ. Cieľom je uľahčiť život poľnohospodárom, zvýšiť ich konkurencieschopnosť a znížiť administratívnu záťaž. Spravodajca TASR informuje, že tieto zmeny by mali priniesť úspory pre farmárov aj štátne orgány.
Navrhovaný balík opatrení sa zameriava na obmedzenie byrokracie, zefektívnenie kontrol, zlepšenie reakcie na krízové situácie a podporu investícií v agrosektore. EK odhaduje, že tieto zmeny by mohli poľnohospodárom ušetriť až 1,58 miliardy eur ročne a vnútroštátnym správnym orgánom 210 miliónov eur. Súčasťou návrhu je aj zjednodušenie platobných systémov, požiadaviek a krízových nástrojov.
Komisia zdôrazňuje, že poľnohospodári v EÚ čelia rozsiahlej regulačnej záťaži, ktorá je časovo náročná, zvyšuje náklady a môže odrádzať od investícií. Preto EK navrhuje konkrétne legislatívne zmeny, ktoré zohľadňujú podnety od farmárov a členských štátov.
Jednou z kľúčových zmien je zvýšenie ročnej jednorazovej platby pre malých poľnohospodárov z 1250 eur na 2500 eur. Cieľom je spravodlivejšie rozdelenie podpory, posilnenie životaschopnosti malých fariem a zníženie administratívnej záťaže. Malí poľnohospodári budú navyše oslobodení od niektorých environmentálnych pravidiel, pričom budú môcť naďalej využívať platby za ekologické poľnohospodárstvo.
Navrhované zjednodušenia majú lepšie zladiť rôzne poľnohospodárske postupy a obmedziť prekrývanie sa s vnútroštátnymi pravidlami. Napríklad, certifikované ekologické farmy sa budú automaticky považovať za podniky, ktoré spĺňajú niektoré environmentálne požiadavky EÚ pre získanie financovania. Poľnohospodári budú môcť využívať stimuly na ochranu rašelinísk a mokradí.
Kontroly sa zefektívnia využívaním družíc a moderných technológií, čo povedie k zníženiu administratívnej záťaže. Zavedie sa zásada „jedna kontrola na mieste ročne na farmu“. Návrh taktiež zabezpečí lepšiu podporu pre farmárov postihnutých prírodnými katastrofami alebo chorobami zvierat prostredníctvom nových krízových platieb a flexibilnejších nástrojov na riadenie rizík.
Členské štáty získajú väčšiu flexibilitu pri prispôsobovaní svojich strategických plánov SPP. Predchádzajúci súhlas EK bude potrebný len v prípade strategických zmien.
Malí poľnohospodári budú mať jednoduchší prístup k finančnej podpore prostredníctvom jednoduchej možnosti financovania, ktorá ponúka paušálnu sumu až do výšky 50.000 eur, s cieľom zlepšiť ich konkurencieschopnosť.
Komisia vyzýva vnútroštátne správne orgány, aby vyvíjali interoperabilné digitálne systémy. Cieľom zásady „správa raz, použitie viackrát“ je, aby farmári predkladali svoje údaje len raz, prostredníctvom jedného systému, čím sa ušetrí čas a znížia sa administratívne náklady.
Nový legislatívny návrh teraz posúdi a bude schvaľovať Európsky parlament a Rada EÚ (členské krajiny).
(spravodajca TASR Jaromír Novak)