Nový Občiansky zákonník v príprave: Modernizácia a prehľadnosť práva
Starý Občiansky zákonník už nevyhovuje. Pripravuje sa nový, modernejší zákon, ktorý prinesie prehľadnejšiu úpravu občianskoprávnych vzťahov a zjednotí ich.

Ministerstvo spravodlivosti SR pracuje na návrhu nového Občianskeho zákonníka, ktorý má nahradiť súčasný zákon z roku 1964, poznačený dobou svojho vzniku.
Content: Bratislava, 21. mája (TASR) – Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky intenzívne pracuje na tvorbe nového Občianskeho zákonníka. Cieľom tejto rozsiahlej reformy je nielen modernizácia občianskeho práva, ale aj jeho prispôsobenie aktuálnym spoločenským potrebám a doplnenie o inštitúty, ktoré v súčasnosti chýbajú. Kľúčovým aspektom je aj zjednotenie úpravy občianskoprávnych vzťahov, eliminácia duplicitných ustanovení a presun relevantných právnych noriem z osobitných zákonov priamo do Občianskeho zákonníka, kde to bude logické a efektívne. Tieto zámery vyplývajú z predbežnej informácie, ktorá bola zverejnená na právnom portáli Slov-Lex.
„Občianske právo zasahuje do života každého z nás. Kvalitná, zrozumiteľná a jasná právna úprava v tejto oblasti je základom pre právnu istotu v medziľudských vzťahoch, a tým aj pre pokojné a harmonické spolunažívanie v spoločnosti,“ uviedlo Ministerstvo spravodlivosti SR.
Súčasný Občiansky zákonník, prijatý v roku 1964, bol podľa ministerstva ovplyvnený ideologickými princípmi svojej doby. „Bol koncipovaný s ohľadom na typické situácie socialistického života, čo sa prejavilo v obmedzenom priestore pre slobodné rozhodovanie jednotlivcov. To viedlo nielen k stručnej a neúplnej právnej úprave, ktorá prehliadala mnohé tradičné právne inštitúty, ale aj k zjednodušenému pohľadu na právo, chápanému skôr ako systém obmedzení než ako nástroj na ochranu individuálnej slobody,“ vysvetľuje ministerstvo. Hoci boli v priebehu rokov niektoré nedostatky odstránené, zákonník stále predstavuje úpravu len pre základné a typické prípady.
„Jeho nedostatočná a príliš všeobecná formulácia často neponúka riešenia pre zložité situácie súčasného sveta, alebo vedie k neuspokojivým riešeniam, ktoré nezodpovedajú dnešným potrebám,“ zdôvodňuje ministerstvo. Skutočnosť, že mnohé občianskoprávne vzťahy sú upravené v samostatných zákonoch, oslabila pozíciu Občianskeho zákonníka ako základného a zjednocujúceho predpisu občianskeho práva.
Ministerstvo spravodlivosti zdôrazňuje, že rekodifikácia prebieha už niekoľko rokov. Jej cieľom je vytvoriť nový Občiansky zákonník, ktorý bude slúžiť ako centrálny predpis súkromného práva so širokým záberom a ktorý bude komplexne upravovať čo najväčší rozsah súkromnoprávnych vzťahov. To by malo zabezpečiť jednotnosť a prehľadnosť celého systému. „Táto centralizácia a jednotnosť zároveň zabezpečí, že prípadné zmeny budú prijímané citlivo a s ohľadom na súdržnosť a konzistentnosť celého systému občianskeho práva,“ dodáva rezort.
Predpokladá sa, že pripomienkové konanie k návrhu nového Občianskeho zákonníka by sa malo začať v auguste.