Núdzový stav kvôli benzénovej havárii v Hustopečiach predĺžený
Núdzový stav, pôvodne vyhlásený po havárii, umožňuje efektívnejšie pokračovanie sanačných prác a obmedzuje prístup do nebezpečnej zóny.

Vláda Českej republiky rozhodla o predĺžení núdzového stavu v okolí Hustopečí nad Bečvou, kde vo februári došlo k rozsiahlej železničnej havárii s únikom toxického benzénu.
Content: Praha, 21. mája (TASR) – Vzhľadom na pretrvávajúce riziko a potrebu pokračovať v náročných sanačných prácach, česká vláda na stredajšom zasadnutí schválila predĺženie núdzového stavu v oblasti Hustopečí nad Bečvou. Rozhodnutie, ktoré prišlo na žiadosť olomouckého hajtmana, predlžuje platnosť opatrenia minimálne do 26. júna. Informáciu potvrdil minister vnútra Vít Rakušan.
„V oblasti havárie pokračujú intenzívne práce na likvidácii následkov a sanácii znečisteného územia. Kvôli pretrvávajúcemu ohrozeniu je, na základe vyhláseného núdzového stavu, vstup nepovolaných osôb do postihnutej lokality zakázaný. Toto opatrenie je nevyhnutné z bezpečnostných dôvodov a musí zostať v platnosti,“ uviedol Úrad vlády ČR v oficiálnom vyhlásení. Núdzový stav zároveň umožňuje štátu pružne reagovať a efektívnejšie realizovať potrebné kroky, vrátane zadávania verejných zákaziek spojených so sanáciou.
Minister Rakušan zdôraznil, že na mieste aktívne pracuje špecializovaná firma, ktorá sa zameriava na sanáciu epicentra havárie. „Po ukončení tejto fázy budú nasledovať ďalšie etapy sanačných prác. Chceme sa vyhnúť akýmkoľvek nepredvídateľným komplikáciám, preto je predĺženie núdzového stavu v súčasnej situácii nevyhnutné,“ dodal minister.
Železničná nehoda, pri ktorej sa 28. februára vykoľajil nákladný vlak prevážajúci cisterny s toxickým benzénom, spôsobila rozsiahle škody na životnom prostredí. Z celkového počtu 17 cisterien sa vykoľajilo 15, pričom následne došlo k požiaru. Minister životného prostredia Petr Hladík označil haváriu za najrozsiahlejšiu svojho druhu na svete. Odhaduje sa, že sanácia územia si vyžiada niekoľko rokov a náklady presiahnu stovky miliónov korún. Česká inšpekcia životného prostredia už skôr označila situáciu za bezprecedentnú.
(spravodajkyňa TASR Barbora Vizváryová)