Obchodná vojna: Čína reaguje na clá EÚ obmedzením dovozu medicínskych produktov
Peking zavádza reštrikcie na nákup medicínskych produktov z EÚ ako odvetu za obchodné obmedzenia zo strany Bruselu.

Po zavedení ciel EÚ na čínske elektromobily reaguje Čína obmedzením nákupu európskych zdravotníckych zariadení.
Content: Peking 7. júla (TASR) - Čína sprísňuje dovoz zdravotníckych pomôcok z Európskej únie v reakcii na rastúce obchodné napätie. Informuje o tom agentúra TASR na základe správ agentúr DPA a Reuters.
Čínske ministerstvo financií v nedeľu oznámilo, že obmedzí nákup zdravotníckych zariadení z EÚ, ktorých hodnota presahuje 5,34 milióna eur (45 miliónov jüanov). Toto opatrenie je vnímané ako odpoveď na kroky Bruselu, ktorý minulý mesiac zaviedol obmedzenia voči čínskym spoločnostiam.
Vzťahy medzi Pekingom a Bruselom sú čoraz napätejšie. Európska únia uvalila clá na elektromobily vyrábané v Číne, čo vyvolalo reakciu Pekingu, ktorý následne zaviedol clá na dovoz brandy z EÚ.
Európska komisia už 20. júna zakázala čínskym spoločnostiam účasť na verejných obstarávaniach na zdravotnícke produkty v hodnote nad 5 miliónov eur. Dôvodom bola podľa komisie nespravodlivá konkurencia a nerovnaký prístup k firmám z EÚ v Číne. Zákaz sa týka rozsiahleho spektra produktov, od chirurgických rúšok a obväzov až po zložitejšie prístroje ako sú röntgeny a dýchacie prístroje.
Opatrenie Európskej komisie bolo prvým použitím medzinárodného nástroja EÚ pre verejné obstarávanie, ktorý vstúpil do platnosti v roku 2022 a jeho cieľom je zabezpečiť reciprocitu a rovnaké podmienky pre európske firmy na zahraničných trhoch.
„Napriek úprimnej snahe Číny a prejavovanej dobrej vôli, EÚ bohužiaľ pokračuje v prijímaní reštriktívnych opatrení a stavia nové protekcionistické bariéry,“ uviedlo čínske ministerstvo obchodu vo svojom vyhlásení. „Čína preto nemá inú možnosť, ako prijať recipročné opatrenia na ochranu svojich záujmov.“
Čína okrem toho obmedzí dovoz zdravotníckych pomôcok z iných krajín, ak obsahujú komponenty vyrobené v EÚ, ktorých hodnota presahuje 50 % zmluvnej hodnoty. Ministerstvo financií zdôraznilo, že reštrikcie sa nebudú týkať produktov európskych firiem, ktoré sú vyrábané priamo v Číne.
V rámci prebiehajúceho obchodného sporu s Bruselom zaviedol Peking už v sobotu (5. 7.) clá na dovoz brandy z EÚ, ktoré sa pohybujú od 27,7 % do 34,9 %. Tieto clá sa však netýkajú najväčších výrobcov koňaku, ako sú Pernod Ricard, LVMH a Rémy Cointreau.
(1 EUR = 8,4285 CNY)