Obnova domov s dotáciou láka, no financie sú prekážkou
Rastúci záujem o dotácie na obnovu domov brzdia obavy z finančnej náročnosti. Riešením by mohlo byť pokračovanie a rozšírenie podpory.

Štátna podpora je kľúčová pre rekonštrukcie, tvrdí BPB. Prieskum odhalil vysokú znalosť programu Obnov dom, no finančné bariéry bránia realizácii.
Content: Bratislava 13. mája (TASR) – Štátna dotácia na energetickú efektívnosť rodinných domov si získava čoraz väčšiu popularitu. Podľa prieskumu platformy Budovy pre budúcnosť (BPB) má o ňu záujem približne 170 000 domácností, pričom ďalších 490 000 o nej uvažuje. Hlavnou prekážkou pre mnohých záujemcov je však nedostatok vlastných finančných prostriedkov na pokrytie nákladov spojených s obnovou pred získaním dotácie. Prieskum, ktorý pre BPB realizovala agentúra Focus na vzorke 1015 majiteľov rodinných domov starších ako desať rokov, sa uskutočnil na prelome januára a februára a jeho výsledky boli prezentované v utorok.
BPB zdôrazňuje, že štátne dotácie majú zásadný vplyv na motiváciu k obnove budov. Prieskum ukázal, že s programom Obnov dom je oboznámených až 88 % respondentov a 56 % majiteľov rodinných domov ho vníma pozitívne. Okrem finančných obmedzení predstavuje prekážku aj administratívna náročnosť spojená so získavaním dotácií. Napriek tomu až deväť z desiatich majiteľov starších domov podporuje pokračovanie dotačných programov aj po roku 2026.
Richard Švirk zo Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) uviedol: „Najväčší záujem je o zatepľovanie. Výmena okien dosiahla približne 70 000 metrov štvorcových vymenených okien. Pozitívom je aj to, že približne 10 % všetkých projektov využíva tepelné čerpadlá.“ Pripomenul, že o dotáciu je možné žiadať v rámci dvoch programov: Obnov dom, zameraného na komplexnú obnovu, a Obnov dom mini.
Martin Jesný z Národnej koordinačnej a implementačnej autority (NIKA) zdôraznil, že prieskum potvrdil povedomie a potenciálny záujem domácností o program Obnov dom. „Údaje z prieskumu BPB, ako aj verejné štatistiky ukazujú, že tento nástroj je potrebný a zostane potrebný aj v budúcnosti. Na dosiahnutie tempa obnovy budov na úrovni 3 % ročne bude potrebné nielen zachovať existujúce zdroje, ale ich aj navýšiť,“ dodal Jesný.
Odborníci sa venovali aj otázke budúcnosti financovania obnovy budov z verejných zdrojov po roku 2026, kedy má program Obnov dom skončiť. Jesný navrhol, že pri čiastočnej obnove rodinných domov by mohlo pomôcť financovanie z modernizačného fondu. Ďalšou možnosťou je sociálno-klimatický fond, ktorý je podľa neho v pokročilej fáze prípravy.